• BIST 89.371
  • Altın 146,677
  • Dolar 3,6426
  • Euro 3,9175
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 21 °C

CHP'de kılıçlar yeniden çekildi

CHP'de kılıçlar yeniden çekildi
AK Parti’deki lider değişikliği, MHP'deki kongre sancısının ardından CHP’de de kılıçlar çekildi. Olağan kurultayda aday olamayan muhalifler yeniden harekete geçti.

AK Parti’deki lider değişikliği hamlesi  Ankara’da diğer partilerde de kartların yeniden karılmasına neden oldu. MHP'de olağanüsüt kurultay sancısı sürerken olağan kurultayını yeni yapan CHP’de parti içi muhalifler Temmuz ayında yapılması planlanan tüzük kurultayını seçimli kurultaya çevirmek için harekete geçtikleri öne sürülüyor.İl ve ilçe başkanlıklarından gelen görüş ve öneriler doğrultusunda CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın başkanlığında oluşturulan komisyon, tüzük taslağını yazmaya devam ediyor. Taslak, tamamlandıktan sonra il ve ilçe başkanlıklarına gönderilecek. Ancak kurultay için acele edilmeyecek. Ak Parti’deki gelişmelerin netleşmesi beklenecek. AK Parti’deki gelişmelere göre tüzük kurultayı yapılıp yapılmayacağına karar verilecek. CHP kulislerinde, son siyasi gelişmelerin, tüzük kurultayının yaz aylarında yapılmasını zora soktuğu ifade ediliyor.

MUHALİFLER YENİDEN HAREKETE GEÇTİ
AK Parti’deki lider değişikliği, CHP’de uzun zamandır çıkış yapmak için çalışma yapan parti içi muhalefeti hareketlendirdi. CHP’de de değişim talep eden parti içi muhalefetin ilk amacı, yapılıp yapılmayacağı henüz netlik kazanmayan tüzük kurultayının “genel başkan ve parti meclisi” seçimli kurultaya dönüştürülmesini içeriyor. Tüzük kurultayının rafa kaldırılması durumunda parti içi muhalefetin sonbahar aylarında seçimli olağanüstü kurultay için imza toplama girişiminde bulunabileceği belirtiliyor. CHP’de seçimli olağanüstü kurultay toplanması için en az 650 civarında delegenin imzası gerekiyor. Parti içi muhalefet 1 Kasım seçimlerinin ardından da olağanüstü kurultay için imza toplama girişiminde bulunmuş ancak başarılı olamamıştı. ( HABERTÜRK)

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim