• BIST 89.695
  • Altın 146,059
  • Dolar 3,6136
  • Euro 3,9258
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 11 °C

Erdoğan'ın hayatı Kıbrıs'ta canlanıyor

Erdoğan'ın hayatı Kıbrıs'ta canlanıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatını konu alan ‘Reis’ filminin çekimlerine KKTC’nin İskele ilçesinde başlandı.

‘Reis’ filminin çekimleri için bölgede bulunan dükkanlarda tadilatlar başladı. Filmin senaryosuna uygun olarak tarihin doğal yapısı sağlanarak sokaklara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gençlik yıllarının geçtiği Kasımpaşa görüntüsü veriliyor. Berber dükkanından kahve ve bakkalına kadar her şey ince ayrıntısına kadar düşünülerek o dönemin tarihi dokusu canlandırılıyor. İskeleli vatandaşlar film ekiplerinin yaptığı çalışmaları merak içerisinde izlerken Reis filmde rol almak isteyen halka da yer verileceği İskele halkında heyecana neden oldu. Öte yandan 112 dakikalık Reis filminin 55 dakikasının Kıbrıs’ta çekileceği Gazi Mağusa ile Lefkoşa’da da çekimlerin yapılacağı belirtildi.


FİLMİN ADI NEDEN REİS? 
Reis filminin yönetmeni Hüdaverdi Yavuz filmin adının neden ‘Reis’ olarak seçildiğini İHA’ya şu şekilde anlattı: “Cumhurbaşkanımızın yanında çok yakınında bulunmuş ona hizmet etmiş bir arkadaşı da aynı şeyi söyledi, neden Reis? Bu ismin bizim kahramanımı
zla bütünleştiğini düşünüyoruz ve başka hiçbir kelimeye gerek kalmadan direk onu ifade ettiğini düşünüyoruz. O yüzden de film için bir isim düşünmek zahmetine girmedik bile. Bir defa Reis isminin konmasının temel nedeni bu.” Filmin ismine alt başlıklar da koyabileceklerini söyleyen Yönetmen Hidaverdi Yavuz, “ ‘Reis: Çocukluğum’ diye bir isim koyduğumuzda başka bir bölümleri, ikincisi veya üçüncüsü de olacağının garantisi gibi olacaktı. Yani ona da belki izin vermemek için böyle bir yolu tercih ettik” dedi.


14 TIR MALZEME TÜRKİYE’DEN GELDİ 
Çekimlerin yapılacağı Ocak ve Şubat aylarında hava sıcaklığının 17-18 civarında seyretmesi nedeniyle Kıbrıs’ı tercih ettiklerini ifade eden Yavuz, “Lefkoşa’dan başlayarak Lefkoş
a’da bazı sokaklar, bazı evler bulduk. Mağusa’da bazı mekanlar, mesela yazlık sinema bizim için çok önemliydi, Gazi Mağusa’da bunu bulduk. Ama asıl mekan olarak Kasımpaşa’da bir meydan, bir kahve işte esnafın olduğu bölge olarak da İskele’deki bu Üçyol meydanını çok uygun bulduk. Üstelik burada dekor yapmak bir yandan daha kolaydı. Prodüksiyon kolaylığı olan bir bölgeydi burası.

Bunları tespit ettikten sonra geriye izinlerin alınması gerekiyordu. Hem KKTC yöneticilerinden hem yerel yöneticilerden hem de mülk sahiplerinden, esnaftan. Sağ olsunlar o izinler de verilince geriye plato gibi bir çalışma yapmayı burada başlatmaya kaldı iş. Epeyce bir malzeme Türkiye’den geldi. Şu ana kadar 14 TIR malzeme geldi bu işleri yapabilmek için. Daha 3 TIR malzeme daha geleceğe benziyor” dedi.


İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu da İHA’ya yaptığı açıklamada bu filmin kendi ilçelerinde çekilmesinin ayrı bir mutluluk ve ayrı bir coşku olduğunu söyledi. Sadıkoğlu, “İskele bölgemizde daha film çevrilmeden dahi olumlu yankıları, güzellikleri oldu. Esnaftaki memnuniyeti ve çevre halkının memnuniyeti gözle görülür bir seviyede. Tabi ki bir turizm kenti olarak marka olma yolunda giden İskele’miz için de bana göre büyük bir adım oldu. Çünkü bu film çekim aşamasında dahi böyle bir ilgi görebiliyorsa film gösterime girdikten sonra eminim bu getirisi daha da artacak ve esnafımız daha da memnun olacak” diye konuştu. 
 EMİR ABDURRAHMAN BULUT

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim