• BIST 94.708
  • Altın 146,142
  • Dolar 3,5896
  • Euro 3,9137
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 18 °C

Eskişehir'de Çocuk Senfoni Orkestrası ‘Cumhuriyet Konseri’ İle İzleyenleri Büyüledi

Eskişehir'de Çocuk Senfoni Orkestrası ‘Cumhuriyet Konseri’ İle İzleyenleri Büyüledi
Eskişehir'de Tepebaşı Belediyesi'nin desteği ile oluşturulan İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası'nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında verdiği ''Cumhuriyet Konseri'' büyük beğeni topladı.

Eskişehir'de Tepebaşı Belediyesi'nin desteği ile oluşturulan İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası'nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında verdiği "Cumhuriyet Konseri" büyük beğeni topladı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Tepebaşı Belediyesi'nin destekleriyle 18 aylık bir sürede oluşturulan İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası'ndaki 7-17 yaş arasındaki çocuklar, Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi'ne gelen yüzlerce kişiyi adeta büyüledi. Bir belediye tarafından desteklenen ilk Çocuk Senfoni Orkestrası özelliğine sahip İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası, Şef Ramazan Albayrak öncülüğünde dünyaca ünlü Mozart, Beethoven ve Cemal Reşit Rey gibi sanatçıların eserleri seslendirildi. Ayrıca Batı Klasik Müziği armonileriyle türküler de seslendiren senfoni orkestrasına izleyiciler de Türk bayraklarını sallayarak eşlik etti. Konser sonunda Orkestra Şefi Ramazan Albayrak ve Çocuk Senfoni Orkestrası dinleyiciler tarafından yoğun alkış aldı.

"Çocukları müzik yeteneği olup olmadığına bakmaksızın sadece eğlenmek ve birlikte bir şey yapma amaçlı kurulan bir orkestra"

Yapılan çalışmalar ve konser hakkında bilgi veren İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası Şefi Ramazan Albayrak, "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konseri düzenliyoruz. Bu konserde iki farklı nesil orkestramız ve çocuk koromuz sahne alacak, gayet heyecanlıyız. Toplamda şuan 410 kişilik bir nüfusumuz var. 2 farklı orkestramız, 1 keman orkestramız ve bir çocuk koromuz var. 7-17 yaş arası çocukları müzik yeteneği olup olmadığına bakmaksızın bulundukları bir orkestra ve farklı gelir düzeylerinden, farklı sosyo-kültürel dengelerden bir araya gelen çocukları sadece eğlenmek ve birlikte bir şey yapma amaçlı kurulan bir orkestra" şeklinde konuştu.

"Sadece 18 ay gibi kısa bir sürede 10 konser verildi"

Albayrak, çocukların kısa bir zaman diliminde büyük işler başardığını belirterek, " Bugün çocuklar 10'uncu konserlerine çıkıyorlar. Sadece 18 ay gibi kısa bir sürede 10 konser verildi ve bunun 3'ü şehir dışında İzmir, İstanbul ve Ankara'da gerçekleşti. Çocuklar, Batı Klasik Müziği tarzında ve Batı Klasik Müziği armonileriyle düzenlenen bizim kendimize özgü türkülerimizi de çalıyorlar. Çocuklarımız çok farklı bir skalada geniş bir repertuara sahip" ifadelerini kullandı.

"Her çocuk müziğin en azından bir dalıyla muhakkak uğraşmalı"

Ayrıca Orkestra Şefi Ramazan Albayrak, çocuklarla olmanın zorluğu ve güzelliğine de değinerek, "Bir hayli yorucu ama bir o kadar zevkli ve güzel bir şey çünkü burada çocuklara bir şey öğretirken aynı zamanda çocuklardan da bir şey öğreniyorsunuz ve aslında bakarsanız biz de burada çocuklarla birlikte büyüyoruz. Tabi ufak çapta sorunlarla karşılaşıyoruz, çocuklarla uğraşmak başlı başına bir sorumluluk getiriyor. Onun dışında çok büyük sıkıntılarımız ve problemlerimiz yok genelde çocuklar bu tarz problemleri kendi aralarında çözüyorlar. Bence her çocuk bir enstrüman çalmalı ve her çocuk müziğin en azından bir dalıyla muhakkak uğraşmalı" diye konuştu.

Öte yandan Cumhuriyet Konseri'ne Eskişehir Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Tepebaşı Belediyesi Başkanı Ahmet Ataç ve yüzlerce davetli katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim