1. HABERLER

  2. ULUSAL

  3. Görmez'den 'çocuk gelin' açıklaması
Görmez'den 'çocuk gelin' açıklaması

Görmez'den 'çocuk gelin' açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı flaş 'çocuk evliliği' çıkışı

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, henüz anne yaşına gelmemiş, eş olmaya karar vermemiş bir çocuğun ebeveynlerinin izni dahi olsa evlenemeyeceğine vurgu yaparak, “Buna rağmen çocuk yaşta evliliğin tartışılması ve konuşulması üzücü olmuştur. Cinsel istismara kapı aralayacak bir düzenlemenin hukuk ve adalet sistemimizden onay alması mümkün olamaz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslam'da evlilik hususlarına da değinerek geçtiğimiz günlerde Meclise sunulanancak tepkiler nedeniyle geri çekilen çocuk istismarı yasasını değerlendirdi. Görmez, şöyle devam etti:


“Nikah, hafife alınamaz büyük bir sözleşmedir. Yüce Rabbimiz nikahı Kur'an'da sorumluluğu ağır büyük bir sözleşme olarak tarif eder. Bütün bunlar gözardı edilerek henüz anne olma yaşına gelmemiş, eş olmaya karar vermemiş bir çocuğu, annesi babası dahi olsa evlendiremez. Buluğ çağına erse de akli melekeleri gelişmemiş, eş olmanın anlamını, aile olmanın yükümlerini, anne olmanın gereklerini henüz öğrenmemiş ve idrak edememiş bir kız çocuğu babası tarafından bile evlendirilemez.

Buna rağmen çocuk yaşta evliliğin tartışılması ve konuşulması üzücü olmuştur. Cinsel istismara kapı aralayacak bir düzenlemenin hukuk ve adalet sistemimizden onay alması mümkün olamaz. Devlet hiçbir ayrım gözetmeksizin kanatları altındaki yaşayan herkesin ırz ve namusunun da teminatıdır. Bu bağlamda hak ihlalleri ve tecavüzler cezasız kalamaz. Elbette mağduriyetler varsa buna serinkanlı tartışılarak giderilmeli. Yeni mağduriyetlere zemin oluşturmamak adına kılı kırk yaran bir özenle hareket edilmelidir. Aslolan ahlaki prensiplerin ve doğru bilginin toplum hayatına hakim olmasını sağlamaktır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

1 Yorum