1. HABERLER

  2. ULUSAL

  3. Şam'dan Türkiye'ye flaş mesaj
Şam'dan Türkiye'ye flaş mesaj

Şam'dan Türkiye'ye flaş mesaj

Suriye'nin eski Ankara büyükelçisi, "Türkiye'nin teröristlere yardımı kesmesi durumunda" Şam'ın ilişkileri düzeltmeye hazır olduğunu belirtti.

A+A-

Bir süredir kamuoyunda, Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerin değişebileceğine dair çeşitli iddialar ortaya atılıyor.
Cezayir'de yayım yapan internet haber sitesi Al Watan, Nisan ayı ortasında, Türkiye ve Suriyeli yetkililerin Cezayir'in arabulucuğunda bu ülkede bir araya geldiğini iddia etti.


Sitenin iddiasına göre Türkiye, ilişkilerdeki gerilimi azaltmak için Suriye ile ilişkiye geçmek ve Suriye'nin kuzeyindeki fiili Kürt yönetimini tartışmak istemişti.


Mayıs ayının son haftasında Vatan Partisi'nden bir heyet Suriye'de görüşmeler yaptı.


Heyetin başında parti yöneticisi, eski Genelkurmay İstihbarat başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin'in bulunması, heyetin beş üyesinden üçünün asker kökenli olması dikkat çekti.


Heyet, Türkiye'ye dönüşünde yaptığı açıklamada, görüştükleri Suriyeli yetkililerin Türkiye ile iyi ilişkiler geliştirmek istediklerini söylediklerini belirtti.


Yıldırım: Düşmanlarımızın sayısını azaltacağız


Geçen hafta, Başbakan Binali Yıldırım 65. Hükümet'in programını açıklarken, "Düşmanlarımızın sayısını azaltıp dostlarımızın sayısını artıracağız" dedi.
Bazı uzmanlar bunun Suriye ile il
gili olabileceği yorumunu yapıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler