1 Ay Boyunca Her gece bir bardak süt içenlerde yaşanan 8 inanılmaz değişim

1 Ay boyunca Her gece bir bardak süt içmenin şaşırtıcı etkileri var. Araştırmalar 8 maddede Süt gerçeğini bizlerle paylaşmış

1 Ay Boyunca Her gece bir bardak süt içenlerde yaşanan 8 inanılmaz değişim
Yayınlanma Tarihi : 09 Mart 2021 21:56

Süt hemen hemen herkesin sevdiği en güzel içecek. Doğal olanı tercih edildiğinde ise mucizeler yarattığını bilmeyen yoktur. Ama 8 maddede yapmış olduğu güzellikleri duyunca inanıyorum hepiniz şaşıracaksınız. Sizlerle paylaşmayı istedim.

Her yaş grubundan insan için gerekli bir besin kaynağı olan sütün sağlığımız ve güzelliğimiz için ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz?

1. Göbek yağlarını yakıyor 

2. Güçlü kemikler için birebir 

3. Cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını önlüyor 

4. Beyne ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyor 

5. Kalp damar sağlığı için çok önemli 

6. Kolesterolü düşürüyor 

7. Kronik bronşit ve bağırsak kanserinin önlenmesine yardımcı oluyor 

8. Osteoporozdan koruyor 

SÜTLE İLGİLİ ŞAŞIRTICI BİR GERÇEKSE OKUYAN HERKESİ ŞAŞKINA ÇEVİRİYOR - İŞTE AYRINTILAR

Sütün faydaları ve zararları konusunda son yıllarda taban tabana zıt görüşlerin savunulduğunu görmekteyiz. Haliyle kafalar karışık. Peki sütün dışında yoğurt ve peynirin durumu ne? 

Sütü tartışırken burada en çok kullanılan inek sütünden söz edeceğiz. İnsan sütü gibi inek sütü de yavrusunu beslemek ve biran önce büyütmek amacıyla tasarlanmış bir süper gıdadır. Sütte yüksek oranda protein, yağ, laktoz, kolestrol, kalsiyum, ve hormonlar bulunur. Bunun dışında bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren önemli maddeler ve anneden gelen probiyotik maddeler bulunur. Anne sütü bebeğin beslenmesi gelişimi ile ilgili çok önemli görevler üstenmesinden yanı sıra ilerideki hayatını ve sağlığını belirleyecek bağışıklık sistemini güçlendiren çok önemli maddeler içeriyor.

Dünya Sağlık Örgütü, bilimsel kuruluşlar, bizim de Sağlık Bakanlığı anne sütünün önemini ısrarla vurgulamaktadırlar. Özetle anne sütü bebek için süper faydalı bir besin. İdeal şartlarda bebeklerin annelerini emmlerini yaklaşık 6 ila 12 ay sürmektedir.

Çocukların dişleri çıkmasının başlamasıyla birlikte anne sütü yavaş yavaş kesilmeye başlar ve bu aşamada da zaten bebeklerde normal yemeye geçiş başlamış olur. Bu aşamada karşımıza iki önemli soru çıkıyor.

Bebeklerin anne sütü kesildikten sonra inek sütü içmesi doğru mu değilk mi? İkincisi ise erişkin yaşlarda süt içilmesinin faydaları var mı yok mu?

Birinci soru bu makalenin konusu değil. O daha ziyade çocuk uzmanlarının, pediatristerin konusu ve bu konuda da büyük oranda da bir fikir birliği mevcut. Biz burada ikinci soruyu yani erişkinlerin süt içmesinin faydası var mı yok mu bunu konuşacağız. Öncelikle bir iki konuya açıklık getirelim. Birincisi anne sütü klasik anlamda bir gıda değildir.

Anne sütü bir bebek besinidir. İkinci nokta ise dünyada başka bir cinsin sütünü içen tek canlı türü insandır. Düşünecek olursanız erişkin insanların süt içmesi çok doğal bir şey değil. Ünlü bir Amerikalı bilim adamına sormuşlar aklımız karıştı süt faydalı mı zararlı mı diye sorumuşlar o da güzel bir cevap vermiş. Evet çok faydalı ama bebekler için demiş.

1950 yıllarından itibaren sütün çok faydalı bir besin olduğu varsayımından hareketler başta ABD olmak üzere birçok ülke süt içme kampanyası başlatmışlardır. Bu kampanya kapsamında sütün ne kadar faydalı bir besin olduğu vurgulanıyor ve günde en az 5 bardak süt içilmesi önerilirdi. Tabi bu kampanyalarda büyük oranda süt endüstrisi tarafından finanse ediliryodu. Ülkemizde de bu kampanyalar yürütülmüştür.

Sütün içeriğine baktığımızda özellikle protein ve kalsiyumdan çok zengin olması nedeniyle çok faydalı bir besin olduğu düşünülür. Ancak esasında sütün yüzde yetmişe yakını su olduğundan ve toplamda bu protein ve kalsiyum miktarı çok önemli olmadığından biz bunları diğer gıdalarda çok rahatlıkla temin edebiliyoruz. Bu bakımdan da süt içmeye pek gerek yok. Sütün içeriğini sayarken çok önemli bir maddeden bahsetmemiz gerekiyor. O da laktoz.

Bebeklerin karbonhidrat ve enerji ihtiyacını karşılayan en önemli madde budur. Ancak bu laktozun sindirilebilmesi ve şeker olarak kullanılabilmesi için bebeklerin bağırsaklarında çok bol miktarda bulunan laktaz isimli bir enzime ihtiyaç var. Bu laktaz enzimi laktozu alıyor mikoza ve galaktoza çeviriyor o şekilde bağırsaklardan emilerek kana karışıyor. Laktaz enzimi bebeklerin bağırsaklarında bol miktarda bulunurken zamanla bu enzim azalmaya başlıyor. Erişkin yaşlılığa gelindiğinde bu enzimin bir hayli düşmüş olduğu gözlenir. Bu enzimin eksikliği erişkin yaşlarda süt içilmesiyle ilgili bir takım sorunlara neden oluyor. Bu sorun süt içen erişkinlerde karşımıza laktoz intoleransı olarak çıkıyor.

Laktoz intoleransı laktoza karşı hassasiyet veya tahammülsüzlük anlamına geliyor. Bağırsaklarımızda laktaz enzimi eksikliği bulunan ve dolayısıyla laktoza karşı intoleransı olan erişkin kişilerde süt içmesiyle birlikte karın ağrısı, bulantı, kusma, gaz ve çok zaman ishal gibi çok ciddi rahatsız edici durumlar ortaya çıkabiliyor. Bunun nedeni bağırsaklardaki laktaz enziminin eksikliği nedeniyle laktozun biraz önce bahsettiğimiz şekildeki mikoz ve galaktoza  dönüştürülememesi ve sindirelemeyen lazktozun bağırsaklarda bir başka bakteri grubu tarafından sindirilmesi. Bu sindirim işleminin sonunda da gaz oluşuyor ve bir takım basit metabolikler oluşuyor ve bu rahatsızlıklara neden oluyor. Düşünecek olursanız doğan ile yaşla gelen bu değişiklerle bize yeter artık süt içmeyin demek istiyor.

Bağımsız bilimsel çalışmalar sütün erişkinlerde insan sağlığı üzerine önemli bir faydası olmadığını göstermektedir. Öte yandan sütün içinde bol miktarda bulunan doymuş yağlar, kolestrol gibi bir takım maddelerin sağlık üzerine olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Erişkinlerde süt tüketimiyle birlikte şeker hastalığı, kalp damar hastalığı ve bazı kanserlerle ilgi ilişkisi hala tartışılmaktadır.

Bu arada bir başka ilginç çelişki de süt tüketiminin içindeki yüksek oranda bulunan protein ve kalsiyum nedeniyle kemik sağlığı üzerine çok olumlu etkileri olduğu düşünülüyorken yapılan birçok çalışma bu durumu teyit etmemekte aksine bazı zaman ileri yaşlarda süt tüketenlerde kemik kırıklarının özellikle kalça kırıklarının çok daha fazla olduğunu göstermektedir. Özetle erişkinlerde sütün insan beslenmesinde bir yeri yoktur.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.