1 Ay süresince Düzenli olarak Kahve İçmenin Sağlığımıza Olan 5 Faydası

Her gün düzenli olarak kahve içmenin sağlığımız için 5 önemli faydasını bu yazıda bulabilirsiniz.

1 Ay süresince Düzenli olarak Kahve İçmenin Sağlığımıza Olan 5 Faydası
Yayınlanma Tarihi : 16 Aralık 2020 21:40

Gözleri açmaya ve uyku mahmurluğunu sonlandırmaya yarayan sabah kahvesi içme ritüeli, dünya çapında milyonlarca insanın sahip olduğu alışkanlıklardan biridir. Sıcak ve taze bir kahvenin zengin ve aromalı tadı, ilk yudumda bile kendinizi daha iyi, mutlu ve dinç hissetmenize yardımcı olur.

Uyanmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, kahve için iyi olan şey, eğer içini şeker, süt kreması ya da başka bir tatlandırıcı ile doldurmazsanız, çok az kalori içermesidir. 

Bugün sizin için kahvenin neden vazgeçilemez olduğuna dair 5 sebebi açıklayacağız.

1. Şeker Hastalarına İyi Gelir 

Kahvede bulunan antioksidanlar, hücrelerin, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan insüline duyarlılığını artırma konusunda çok önemli bir rol oynamaktadır. Yapılan bazı araştırmalar, günde 2 fincan kahve içen kişilerin, tip 2 diyabet hastalığına yakalanma ihtimalinin daha düşük seviyede kaldığını göstermektedir.

2. Kalp Sağlığınızı Korur

Kahveyi ölçülü tüketirseniz (günde 1 ila 3 fincan), kahvenin içerdiği antioksidanlar sayesinde kalp krizi geçirme riskiniz hiç tüketmeyenlere göre çok daha düşüktür. Bunun sebebi, kahve, antioksidanlar açısından zengin bir maddedir. Bu antioksidanlar, damar iltihabının zararlı etkilerinden korunmanıza yardımcı olur. Kahve içtikten hemen sonra kan basıncınız ve kalp atış hızınız yükselir. Ancak uzun vadede, kahvenin içindeki antioksidanlar damarları genişleten nitrik oksit salgıladığından, kan basıncınızı düzenleyecektir.

3. Karaciğer Sağlığı İçin Harikadır 

Bu alandaki araştırmalar şu gerçeği ortaya koymuştur; kahve tüketicilerinin siroz ya da diğer karaciğer hastalıklarına yakalanma olasılığı oldukça düşüktür. Günde 2 fincan kahvenin karaciğer kanseri riskini % 43 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Kafein maddesinin bir bileşeni olan antioksidanlar, karaciğer iltihabını ve kanserini önlemeye yardımcı olur.

4. Baş Ağrısına İyi Gelir 

Kafein maddesinin baş ağrısını hafiflettiği blinmektedir. Bilim insanları, kafeinin beyin hücrelerinin aktivitesini artırdığını ifade etmektedir. Bu sayede baş ağrısına sebep olan damar daralması son bulur ve kan akışı normale döner. Bu durum, ağrıya neden olan baskıyı azaltmaya yardımcı olur.

5. Beyin İşlevini İyileştirir 

Günde 1 ila 3 fincan kahve içmek, Demans, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi bir takım rahatsızlıklarla mücadelede katkı sağlar. Kafeinin içindeki antioksidanlar, beyin hücrelerini hasardan korur ve bilişsel işlevlerin yerine getirilmesinde rol oynayan nörotransmiterlerin daha iyi çalışmasını sağlar.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!