1 bardağını bile içmek yetiyor sonrasında ise iş işten geçmiş oluyor yiyeceklerin yanına yaklaştırmayınız

Bir çok bilim insanı yaptıkları araştırmalar sonrasında uyarıyor özellikle çocuklarınızı alıştırmamanız yararınıza olacaktır! iş işten geçtikten sonra zararı çok büyük olmaktadır.

1 bardağını bile içmek yetiyor sonrasında ise iş işten geçmiş oluyor yiyeceklerin yanına yaklaştırmayınız
Yayınlanma Tarihi : 05 Mayıs 2021 07:00

Bugüne kadar bir çok araştırma kolanın zararlı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ancak ısrarla bir çok ülkede öyle bir lobi oluşturmuşlar ki kimsenin onu yasaklamak aklına bile gelmiyor.

Bütün TV kanallarında yayınlanan kola reklamları ise başka bir açıdan insanları etkiliyor. Lokanta ve kafelere kola sektörünün siz buzdolabını dağıttığını biliyor musunuz?

Yani ürünlerini satmak karşılığında bedavaya kola dolabı veriyorlar.

Bununla da sınırlı değil bazı firmalar 4 kasa kola aldıysanız yanında bedava hazır suda veriyor. Düşünün işte öylesine bir satış ağları var.

Avrupa'nın dört bir tarafında park ve bahçelerdeki kola duraklarını hiç saymıyorum bile. Yani oturma banklarına adamlar reklamlarını döşemiş.

Daha ilginci bisiklet kilitleme noktaları bile yapmışlar reklamlarını dayayarak..

Kolanın bağımlılık yaptığı bir çok araştırmada ortaya çıkmış. Yani 1 bardak içtikten sonra iş işten geçiyor sofrada oturan kişi 1 bardak daha içmek istiyor.

Çocuklarımızı evde koladan kurtarsak bile maalesef okul kantinlerinde istedikleri gibi satın alabiliyorlar. İşte orada da yetkililere iş düşüyor. Okul kantinlerinden böylesi ürünlerin uzak tutulması en sağlıklı olanı olmalıdır.

Peki kolanın zararları nelerdir? Zararlarını öğrenmeye ne dersiniz? Bakın ne gibi zararları var.

Kola yüksek kalorisiyle çocukluktan itibaren hızlı bir şekilde obeziteye davetiye çıkarmaktadır. Bir litre kola yaklaşık olarak 400 kalori içermektedir . İçildiğinde Kan şekerini yükselten kola, vücudun yağ depolama mekanizmasını harekete geçirmektedir. Sonrasında ise Ani yükselen kan şekeri daha sonra ani bir şekilde düşüşe geçebilmektedir.


Ayrıca böylesine zararlı olan Koladaki kafein uyku sorunlarına ve sonuç olarak strese neden olmaktadır. Kolanın İçeriğindeki asit, kafein ile birleştiğinde 60 dakika içinde vücutta bulunan vitaminleri parçalar ve böylece vitamin eksikliği başlamaktadır. Bağımlılık yaratıcı özelliğinden dolayı, tüketimi azaltıldığında baş ağrısına neden olabilmektedir. 


Kola ayrıca Kan şekerindeki dalgalanmalar kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığa sebebiyet verebilmektedir. Kola ayrıca Cilt sorunlarına neden olur. Her gün kola içmek cildi sigara kadar etkilemekte ve zamanla ciltte kırışıklıklar oluşturarak erken yaşlanmaya neden olmaktadır. Ayrıca  Her gün kola içmek, cildi sigara içmek kadar eta kilemekte. Gazlı içecek tüketimi zamanla ciltte kırışıklıklara neden olabilmektedir. Kolanın zararları elbette bununla sınırlı değildir. 


Yapılan araştırmalar sonrasında elde edilen sonuçlara göre Kola içeriğindeki fosfor ile kemiklerin yumuşamasına ve erimesine neden olan hormonların daha fazla salgılanmasına neden olabilmektedir. Kola nedeniyle Özellikle kadınlarda görülen kemik erimesi rahatsızlığı daha erken yaşlarda ortaya çıkmaya başlayabilmektedir. 

Kolanın içeriğindeki asitli yapı, mide duvarını tahriş ederek mide rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Yani mide reflüsü gibi sorunu olanlar koladan uzak durmalıdır çünkü kola mide hazımsızlığına da neden olabilir. 


Mide asidinin artması sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açmakta ve mideye hasar bırakmaktadır. Ayrıca Bunun dışında kolanın içinde bulunan asit, midenin salgıladığı enzim miktarını azaltır. Mide de oluşan tüm bu hasarlar gastrit, mide ülseri ve mide delinmesine dahi sebep olabilmektedir bu yüzden koladan uzak durmakta yarar vardır. 


Kola içerisinde bulunan maddelerin, kalsiyum emilimini azaltması sonucu diş sorunları görülebilmekte ve düzenli olarak tüketilen kola nedeniyle dişlerde çürüme olabilmektedir Ayrıca koladaki yüksek miktardaki şeker oranı nedeniyle de şeker hastalığı riski de artar. Çürüklere ve dental erozyonlara neden olan kola ve benzeri gazlı içeceklerin vücuttaki vitamin seviyesini düşürmesi kalsiyum seviyesinin azalmasını tetikler ve diş kayıpları hızlı bir şekilde görülmektedir. 


Tüm bunların dışında osteoporoz, asabiyet, çocuklarda zihinsel gelişimin olumsuz etkilenmesi gibi durumlar kolanın diğer zararları arasında yer almaktadır . Ayrıca gazlı içecekler, egzamaya, kuru cilde ve akneye neden olabilmektedir. Bu yüzden kola bağımlığına çocuklarınızı maruz bırakmamak için bir an önce onları bu alışkanlıktan kurtarmakta yarar vardır.

Çocuklarımızı kola gibi içeceklere alıştırmak yerine evde kendimizin hazırlayacağı ayran veya hoşaf gibi içeceklere alıştırmamız hem onların sağlığı açısından hem de bizlerin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

İş işten geçtikten sonra kolanın vereceği zararların telafisi mümkün bile olmayabilir! Yapılan bir çok araştırmada bu ürünün zararı olduğu bilim insanları tarafından doğrulanmıştır. Israrla kola tüketmenin hiç bir yararı olmadığı gibi zararı olmaktadır.

Sofranızdan kolayı kaldırmanız unutmayın yararınıza olacaktır. Bilgileri arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyiniz.
 

İlgili Haberler