1 Diş sarımsağı ince ince dilimleyip yediğinizde o sorun geçiyor

1 Diş sarımsağı ince ince dilimleyip yediğinizde o sorun geçiyor

Sarımsağın İlk kez duyacağınız bu sırrı sizi şaşırtabilir - Etkisi öyle ki çok ama çok fazla..

Küçüklüğümden beri Büyükannem mutlaka sarımsak yemem için uğraş verirdi. İlk zamanlar sarımsak sevmezdim.

Hatta evde mis gibi kızartma yapılır üzerine sarımsaklı yoğurt dökülürdü. Ben ondan yemek yerine ayrı bir kızartma yapılmasını isterdim.

Gel zaman git zaman büyüdük yetişkin olduk ve sarımsağın ne denli faydalı bir nimet olduğunu öğrenir olduk. Okuduğumuz haberler incelediğimiz bilgiler derken sarımsağın eşsiz faydalarıyla tanışma imkanım oldu.

Şimdi ise soframdan hemen hemen her gün olmasa bile iki günde bir sarımsak mutlaka bulundurur ve tüketirim. Bu faydalı nimetle ilgili sayısız haber ve makale okumuş olabilirsiniz. Ama şimdi okuyacağınız bu haber belki de en dikkat çekeni olacak.

Sizlerde mutlaka arkadaşlarınızla paylaşıp onların yararlanmasını sağlayın

Aç Karnına Sarımsak Yuttuğunuzda veya Dilimleyip Yediğinizde ne olur?

Aç karnına sarımsak yuttuğunuzda akciğer broşlarınız açılır. Vücudunuza virüs veya bakterilerin girmesini engeller ayrıca vücudunuza girmiş olan virüs ve bakterilerin hızla uzaklaştırılmasını sağlar. 

GECE SARIMSAK YUTARSANIZ EĞER...

Kabızlık problemi yaşıyorsanız uyumadan önce bir diş sarımsak yutabilirsiniz veya dilimleyip yiyebilirsiniz. Bu sayede bağırsaklarınızda bulunan paratizler yok olacak. Sabah uyandığınızda tuvalete daha rahat çıkabileceksiniz.

Öte yandan sarımsakla ilgili herkesin bilgilenmesi gereken bir araştırmadan söz edeceğiz..

Kadın Sağlığı Açısından Çok Yararlı Japonya’da 41 bin kadın üzerinde 5 yıl süren bir araştırma yapıldı. Bu araştırmadan çıkan sonuçta haftada bir sarımsak tüketen kadın ile ayda bir sarımsak tüketen kadınlar arasındaki kolon kanseri riski farkının yüzde 35 olduğu gözlemlendi.

Kuru sarımsak ekstresinde S-allil sistein, S-allil merkaptosistein, saponinler, uçucu yağlar, allin, allisin, ajoen, diallil trisülfür, sitral, geranoil, linalool, s-metil-1-sistein sülfoksitprotein, mineraller, vitaminler, lipitler, aminoasitler, prostaglandin A2 ve F1 , allinaz, peroksidazlar,mirosinaz bulunur. Ezilmiş çiğ sarımsak ise en fazla allisini içeriyor. 

Mantara karşı Etkili Sarımsağın, hayvanlar üzerinde yapılan test sonucu vücutta oluşan 6 kanser türünün (göğüs, kolon, yemek borusu, prostat, cilt ve mide) ilerlemesini ve gelişmesini engellediği görüldü. Besin ve su kaynaklı patojenler, mantar gibi fungal enfeksiyonlar ve solunum enfeksiyonlarına karşı antimikrobiyal etkinlik gösterir.

Tümörü Önler Kanserin önlenebilmesi için yapılan ilk araştırmanın sonucu 1957 yılında yayınlandı. Bu raporda sarımsaktan elde edilmiş olan alisin maddesi kanserli farelere enjekte edildi ve bu farelerin normalden 6 hafta daha uzun yaşadığı ortaya çıktı. 

Halsizliği Gideriyor Sarımsağın kanserden korunmada, kanser tedavisinde, arteroskleroz, kardiyovasküler hastalıklar, dolaşım bozuklukları, yüksek kolestrol, hipertansiyon, mikrobik enfeksiyonlar, deri enfeksiyonlarında etkili olduğu görülmüştür.

SARIMSAKLA İLGİLİ BU HARİKA BİLGİYİ SİZLERDE ARKADAŞLARINIZLA PAYLAŞABİLİRSİNİZ..

İlgili Haberler