1 Nisanda yürürlükte ve Bundan böyle sadece kimlik yeterli olacak

1 Nisanda yürürlükte ve Bundan böyle sadece kimlik yeterli olacak

Bir Nisan tarihinde yürürlükte olacak! 2020 senesinde alınan büyük karar Nisan ayında yürürlüğe girecek. Artık uzun uzun işlemlere gerek kalmadan hızlıca yeni tip kimlik kartı ile giriş yapılabilecek...

Azerbaycan ve Türkiye arasındaki bağlar daha da güçlenecek. Artık Türkiye'den Azerbaycan'a gidişlerde pasaporta ihtiyaç duyulmayacak. Ülkeye giriş için Türkiye Cumhuriyeti Kimliği yeterli olacak!

Türkiye ile Azerbaycan Cumhuriyetleri Vatandaşlarının Karşılıklı Ziyaretlerinde Kimlikle Seyahat İmkanı Tanıyan Protokolün 1 Nisan 2021 Tarihi İtibariyle Yürürlüğe Girmesi başlığı ile duyurulan müjdeye göre bu ayın bitmesi ile Azerbaycan'a girişlerde yalnızca kimlik yeterli olacak. Ülkeye girişte pasaport gösterme zorunluluğu kalmayacak...

Bir Nisan'da yürürlükte olacak

Konu hakkında Baki Büyükelçiliği de bir açıklamada bulundu. Buna göre 10 Aralık 2020 tarihinde Bakü'de imzalanan anlaşma ile her iki ülkede onay süreci sonuca kavuştu. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kimlikle Seyahat Protokolü ile 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren pek çok değişiklik gerçekleşecek.

İki ülkenin de vatandaşları seyahatlerde pasaporta gerek duymayacak. Yeni tip kimliklerle birlikte hem Türkiye'ye hem de Azerbaycan'a girmek mümkün hale gelecek. 

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkiyi "İki devlet tek millet" söylemi ile vurgulayan açıklamaya göre Bir Nisanda yürürlüğe girecek düzenleme ile kardeşlik bağları da güçlenmiş olacak. 

2019'da vizeler kaldırılmıştı

Daha öncesinde iki ülke arasında vize uygulaması vardı. Ancak 1 Eylül 2019 senesinde alınan bir karar ile vize uygulaması kalktı. Türkiye vatandaşları Azerbaycan'a girişlerinde Bordo pasaportları ile  otuz güne kadar vizesiz giriş yapabiliyorlardı. Bu durum sayesinde iki ülkenin vatandaşları da birbirlerinin ülkelerine rahatça seyahat imkanı tanımışlardı. Aradan iki yıl kadar geçmeden alınan bu kararla seyahatler daha da kolaylaşmış olacak.

Vizesiz başka hangi ülkelere gidilebiliyor?

Vize ve pasaportsuz olarak Türkiye'den doksan güne kadar Moldova'ya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne otuz gün kadar ve Gürcistan'a da bir seneye kadar vizesiz gidilebilmekte. Arnavutluk, Karadağ ve Andorra'ya da vizesiz olarak doksan gün gidilebilmekte.