1 Tutam Tüketilmesiyle bile hafızayı yenilemeye yeten baharat

1 Tutam Tüketilmesiyle bile hafızayı yenilemeye yeten baharat

Unutkanlık problemine iyi gelen baharat uzmanlar tarafından önerildi. Gerçekten Etkisiyle şaşırtıyor..

Unutkanlık Genelde bir hafıza problemidir. Stres ve ilerleyen yaş unutkanlık probleminin hızla artmasına neden olur.

Unutkanlık ileri evrelerde rahatsız edici bir sorun haline gelebilir. Yaşamımızın belirli dönemlerinde bir çok tanıdığımızın unutkanlık veya hafıza problemi yaşadığına şait olmuşuzdur.

İlerleyen Tıp Dünyası bile henüz unutkanlık problemine kalıcı çözüm bulamamıştır.

Ancak Doğamızda bulunan bazı yiyecekler ve baharatların unutkanlık başta olmak üzere bir çok sağlık problemine iyi geldiği bilinmektedir.

Unutkanlıkla baş edebilmeniz için Şimdi Sizlerle paylaşacağımız bilgileri Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz:

Tayvan’da yapılan araştırma, kahvaltıda bir gram bile tüketmenin diyabetin ilk evresinde ve bilişsel becerilerinde azalma riski bulunan kişilerin hafızasını güçlendirdiğini gösterdi. Nasıl tüketilmeli, İşte mucizevi faydaları; Diyabet teşhisi koyulan 60 yaşın üzerinde kadın ve erkeklerin katıldığı araştırmada, bilim adamları zerdeçalın hafızaya etkisini araştırdı. Katılımcılar kahvaltıdan önce ve saatler sonra hafıza testine tabi tutuldu. Kahvaltıda bir gram zerdeçal tüketen katılımcılar testlerde daha başarılı oldu.


ZERDEÇAL sadece hafızaya değil zayıflamaya da etkisi var: Zerdeçal İLE SÜPER ZAYIFLAMA tarifi peki nasıl oluyor?

İŞTE ZAYIFLATMAYA yarayan o tarif:

Malzemeler:* 4-5 yemek kaşığı yağsız yoğurt* 1 çay kaşığı toz tarçın* 1 çay kaşığı zeytinyağı* 1 çay kaşığı zerdeçal tozu* 1 çay kaşığı zencefil tozu

Zayıflatan İksirin Yapılışı:4-5 yemek kaşığı yağsız yoğurdu bir kaseye koyuyoruz ve içine malzemelerin tamamını ekleyip karıştırıyoruz. Hazırladığımız bu yoğurt kürünü sabah, öğlen ve akşam yemeklerden 1-2 saat önce aç karnına tüketiyoruz.

PEKİ ZERDEÇAL NASIL TÜKETİLMELİ?

Hindistan’da günde en az 1 çay kaşığı zerdeçal kullanılmaktadır. Bu nedenle, Hintlilerde akciğer, meme, böbrek kanserleri daha az görülmektedir. Ayrıca Alzheimer oranı yaşlılarda yok denecek kadar azdır.

Zerdeçalın zeytinyağı, karabiber, kırmızıbiber ile birlikte tüketilmesi vücut tarafından tamamen emilmesini sağlamaktadır. Zerdeçalı kaynayan her yemeğe 1 tatlı kaşığı eklemekle kullanabilirsiniz. Hemen hemen her yemeğe yakışan bir tadı vardır. Süte ekleyerek içilebileceği gibi çayı da tüketilebilir. Fakat belki de en etkili kullanım salatalara ekleyerek, limon ve baharatlar ile kullanımıdır

Unutkanlığa İyi gelen yiyecekler peki nelerdir?

Güçlübir hafıza için yeterli miktarda muz aynı zamanda yoğurt ve süt tüketmeye özen gösterin.

Balık yemeyi ihmal etmeyi. Mutlaka Yumurta ve beyaz peynir sofranızda olsun.

Üzüm Unutkanlık içi harika bir meyvedir. Öte yandan yaban mersini tüketmeninde hafızaya iyi geldiği bilinmektedir.

Bilgiler Hoşunuza gittiyse arkadaşlarınızla mutlaka paylaşın..