1 Yıldan az bir süre kaldı 2021 yılı için korkutan kehanet - Tartışma yaratan model

1 Yıldan az bir süre kaldı 2021 yılı için korkutan kehanet - Tartışma yaratan model

Dünya koronavirüs salgınıyla boğuşurken sosyal medyada bir açıklama gündeme oturdu. Tartışma yaratan modelin ayrıntıları belli oldu

Koronavirüs ne zaman bitecek diye herkes merak ediyor. Dünya gerçekten çok kötü bir yıl geçirdi. Herkes acaba 2021 de bizi neler bekliyor diye araştırma yaparken arşiv uzmanları çarpıcı bir habere ulaştı. Haberin yayınlanma tarihi eski ama detaylar gerçekten şaşırtıyor

Çünkü 2021 yılını ilgilendiren bir kehaneti içeriyor. İngiltere'de yapılan araştırmalar neticesinde elde edilmiş verilerden bahsedilmekte. 2030 yılına kadar dünyayı bekleyen tehlikeden söz edilmiş durumda.

Dünyanın dengesi kuşkusuz bir çok yerde bozuldu.

Havalar soğuk olması gerekirken yaz sıcakları yaşıyoruz yaz sıcakları olması gerekirken sonbaharı yaşıyoruz

Sıradan insanlar bile neredeyse iki mevsimin yok olduğu konusunda hem fikir. Peki 2021 yılı için korkutan kehanet ne? Ayrıntıları Bünyamin Sürmeli paylaşmış. Peki bu içerik neden şimdi gündeme geldi. Noktasına virgülüne dokunmadan bir kaç yıl önce yayınlanan ve bugünlerle ilgili bilgiler veren o içeriği sizlerle paylaşıyoruz.

İngiltere'de bilim insanları 2020-2030 yılları arasında dünya genelinde sıcaklığın aniden düşerek ufak çapta bir buz devrinin başlayabileceğine karşı insanlığı uyardı.

CNNTürk meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İklim değişikliği modellerinde ufukta mini bir buzul çağı görünmeye başladı. Ve bu yüzlerce yıl sonra da görünmüyor. 2020-2030 yılları arasında mini bir buzul çağı yaşanabileceği tahmin ediliyor. 

Northumbia Üniversitesi’nde matematik profesörü Valentina Zharkova ve ekibinin geliştirdiği model geçtiğimiz haftalarda çok tartışılmıştı. Küresel iklim değişikliklerinin matematiksel olarak tahmin edilmesiyle ilgili yeni bir model geliştirmesi basında 'mini buzul çağı' yorumlarını beraberinde getirdi. 

CNNTürk meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli Instagram hesabı üzerinden şu açıklamalarda bulundu:

"İngiltere'de Northumbria Üniversitesi'ndenki bilim insanlarından. İklim değişikliği modellerinde ufukta mini bir buzul çağı görünmeye başladı. Ve bu yüzlerce yıl sonra da görünmüyor. 2020-2030 yılları arasında mini bir buzul çağı yaşanabileceği tahmin ediliyor. Yani 1 yıl sonrasından bahsediliyor. Buna neden olacak şey ise güneşin manyetik dalgaları birbirini sonlandıracak ve bu 10 içerisinde hava sıcaklıklarında ciddi bir azalma olacak deniyor. 2021 yılından 2030 yılına kademeli olarak düşecek, mini bir buzul çağına neden olabileceği konuşuluyor.

Güneşin manyetik döngüleri baz alınarak 30 yıllık soğuma etkisi küresel ısınma ve etkilerini biraz olsun azaltabilir deniliyor. Bu modelde güneşin etkinliğinde önemli bir azalmanın olacağını görülmüş. 2030 yılından sonra güneşin etkisinin %60 oranında azalması en son 1645-1715 yılları arasında yaşanan mini buzul çağına benzer bir durumun tekrar yaşanacağı anlamına geliyor. Öte yandan bugünlerde kutup soğukları Amerika ve Kanada'ya yine çöktü.

Yani mini buzul çağları olmasa da ara ara dünyada böyle soğuma demoları yaşanıyor. Bunun nedeni de ısınma. Hep bahsediyorum, “ISINMA” bir sonuç değil, soğuma da dahil olmak üzere “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ” nin bir sebebi."