10 Yıl Vadeli Kredi Desteği Müjdesi Geldi

10 Yıl Vadeli Kredi Desteği Müjdesi Geldi

On sene vade ile büyük kredi müjdesi! Düşük faiz ile on seneye kadar vade elde edilebilecek. Merkez Bankası'ndan büyük duyuru, o alanlar öncelikli olmak üzere on seneye kadar vadeli düşük faizli krediye son başvuru tarihi...

Kredi desteği müjdesini Merkez Bankası verdi... Savunma Sanayii Başkanlığı'na yapılacak olan başvurularda düşük faiz ve on seneye kadar vadeli krediler savunma alanında yatırım için verilecek...

Otuz hazirana kadar sürecek olan kredi başvurular Savunma Sanayii Başkanlığı'na yapılabilecek. Kredinin faiz oranı ise onay tarihinde Merkez Bankası tarafından en son yayımlanan "İhale Yöntemiyle Satılan Hazine Bonoları ve Devlet Tahvilleri Türk Lirası Yıllık Ortalama Birleşik Faiz Oranı" üzerinden uygulanacak. Uygulanacak olan faiz bu oranın yarısı kadar olacak.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in açıklamalarına göre geçtiğimiz sene yüz elli milyon lira olan Savunma  Sanayii Yatırım ve Geliştirme Faaliyetlerini Destekleme Programı bu sene de aynı şekilde lira yüz elli milyon lira olarak kredi desteği verecek. Bu sayede Başkanlığın verdiği kredi desteği üç yüz milyon liraya ulaştı.

Desteğin amacı...

Kredi desteğinin amacı ise Türkiye savunma sanayisinin ekosistem tabanının genişletilmesi, yeni teknolojiler için yatırımcıları desteklemek ve yeni oyunculara da bir yandan fırsat tanıyarak alanda faaliyetlere teşvik etmek. 

Krediyi ise Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii  Başkanlığı (SSB) sunuyor. Savunma sanayindeki yatırım ve geliştirme amacına hizmet için sağlanan uygun kredilerle beraber robotik/otonom  sistemleri, elektronik harp, yapay zeka, silah/mühimmat, roket ve füze  sistemleri, yarı iletken üretimi ve buna benzer çalışmalara ya da yatırımlara destek sağlanacak.

Üç öncelikli alan belirlendi

2021 senesinde de 150 milyon lira olan yardım sayesinde üç farkı öncelikli alanda çalışacak olanlar desteklenecek. Birinci olarak belirlenen öncelikli alan  ileri malzeme teknolojileri, robotik/otonom sistemleri olacak. Programın dağıtacağı krediden faydalanacak olan ikinci öncelikli alan ise siber güvenlik, elektronik/aviyonik, silah/mühimmat, roket ve füze sistemleri, KBRN, yarı iletken  üretimi, kompozit teknolojileri, yapay zeka ve elektronik harp ile algılama teknolojileri olacak. Üçüncü olan öncelikli alan ise HAB'a yapılacak tesis  inşaatı oldu.

Hangi alanlar faydalanabilecek?

Destekle beraber hem savunma ile anayurt güvenliği hem de havacılık ve  uzay sanayisi gibi alanlarda faaliyette olan sanayi kuruluşların faaliyetlerine destek sunulacak. Bunun yanında Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde  (HAB) yapılacak tesis inşaatı da maddi anlamda desteklenmek için krediden faydalanabilecek.