14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ

Her yıl 14 Şubat; dünyanın dört bir tarafında aşıkların birbirlerine sevgilerini ve aşklarını gösterdikleri bir gün olarak kutlanıyor. En bilinen adı Aziz Valentine'in günüdür. Sevgililer gününün başlangıç tarihi, eski Roma İmparatorluğu zamanına uzanıyor. Eski Roma da 14 Şubat günü, bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ,ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyor. 14 Şubat gününü takip eden 15 Şubatta ise Lupercalia Bayramı başlıyor.

Astroloji de Juno; kutsal evlilikler ve ilişkiler, kutsal birleşmeyi temsil eder. Hepimizin doğum haritasında Juno vardır. Haritalarımızdaki Juno'nun etkisi hayatımızda yapacağımız evliliklerin nasıl olacağı, ilişkilerimizin seyrini, bir ilişkiden neler beklediğimizin cevabıdır.

Lupercalia Bayramına geri dönecek olursak; bu bayram halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun nedeni ise, yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış.  Birliktelik şansı olmayan bu gençler, sadece bu bayram süresince birbirlerinin partnerleri olabiliyordu. 14 Şubat günü Romalı genç kızlar isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Romalı genç erkekler ise, kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi varsa bayram eğlenceleri boyunca o kızla beraber oluyorlardı. Bu birliktelikler genellikle evlilikle sonlanıyordu.

İmparator II.Claudius'un hükümdarlığı hakimdi. Ordusunda savaşacak asker bulamayan imparator; Roma'da tüm nişan ve evlilikleri yasakladı. Aziz Valentine'de, Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma da yaşayan bir papazdı. İmparatora rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. İmparator bir süre sonra bu durumu öğrenince Aziz Valentine; insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve ceza olarak sopa ile dövülerek öldürüldü (MS 270). Papa Gelasius, ölümünden 226 yıl sonra Aziz Valentine'i onurlandırmak adına 14 Şubat Lupercalia Bayramını Aziz Valentine'in Günü olarak ilan etti (14 Şubat 496).

1800'lü yıllarda Amerikalı Esther Howland'ın Sevgililer Gününde kart yollamasının ardından toplumsal bir olay haline geldi.

Karşılıklı seven herkesin Juno yani Sevgililer günü kutlu olsun...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar