15 yıl çalışarak Erken emekli olabilmenin yolu açıldı! Bilmeyen çok kişi var

15 yıl çalışarak Erken emekli olabilmenin yolu açıldı! Bilmeyen çok kişi var

Sadece on beş sene çalışıp erkenden emekli olun, hayatın tadını çıkarın. Bilmeyen çok kişi var ancak yavaş yavaş herkes öğrenmeye başladı. Erkenden emekli olmak için pek az kimsenin bildiği o gerçek...

Çok az kişi biliyor olsa da aslında erkenden emekli olmanın bir yolu var. Eğer sigorta girişiniz 1999 senesinde veya daha öncesinde başladıysa 1999'dan önce geçerli olan bir fırsattan yararlanabilirsiniz.

Tam tarihi Sekiz Eylül 1999 olan sınıra göre, bu tarih öncesinde kadınlar 38 yaşında erkekler de 43 yaşında Türkiye'de emekliliğe kavuşabiliyordu. Ancak prim ödeme günü arttıkça emeklilik yaşı da uzaklaştı. Ancak sigorta girişi 1999 senesinde ya da daha öncesinde yapılanlar aslında bir kaç durumdan faydalanabilmekte. Tam tarihten önce eğer sigortalı bir iş başlangıcı varsa bunun sayesinde daha yüksek prim ödemesi gerçekleştirebilir ve yaş engelini ortadan kaldırabilirler. Tarihten önce sigorta girişi olanların Sosyal Güvenlik Kurumuna 3600 günlük prim ödemesini gerçekleştirirlerse erkenden emekli olabilirler. 

Ücret yükseltme ihtimal de bulunmakta

1999 senesi öncesinde sigorta girişi olanların başka bir avantajı da yüksek ücret ihtimali. Buna göre, tarihten önce sigortası başlayan kimseler, sonrasında başlayan sigortalılara oranla daha da yüksek ücret alabilmektedirler. Ancak bu durum kendi içerisinde ikiye ayrılmakta.

Kadınlar ve erkeklerin emeklilik yaşları o dönemde fark ettiği için yüksek emeklilik ücreti için de durum farklılık gösteriyor. Buna göre Sekiz Eylül 1999 itibari ile on sekiz yıl ya da daha fazla sigortalılık süresi olan kadınlar ile yine bu tarihten itibaren 23 sene ya da daha fazla süredir sigortalılık süresi olan erkekler eski hükümlere tabi olacaktır.

Erkeklerdeki emeklilik avantajı

İlk olarak erkeklerden bahsedecek olursak, 8 Eylül 1976'dan daha eski bir tarihte sigortası başlamış olan erkek cinsiyetli sigortalı kimseler "mezarda emeklilik" yasasına maruz kalmadan, eski yasaların sağladığı şartlarla emekli olabilecekler. Eski yasada emeklilik için 25 sene süre ve 5000 gün de prim ödemesi gerekiyordu. Buna göre de erkekte yaşa takılmadan emeklilik mümkün olabiliyor. 

Kadınlardaki emeklilik avantajı

Kadınlarda ise durum daha avantajlı. Yirmi yıllık sigortalılık süresi ile birlikte beş bin günlük prim koşulu sayesinde yaş koşulsuz emekli olabileceği gibi on beş sene sigortalı olma, 3600 gün prim ve 50 yaş koşulu ile kadın sigortalılar da kısmi yaş aylığı ile emekli olabilecek.