18 Milyon öğrencinin beklediği haber Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi

Öğrenci ve velilerin bekledikleri haber Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık 18 milyon öğrencinin 2020-2021 eğitim öğretim yılı karneleri, 18 Haziran'dan itibaren e-Okul'dan erişime açılacağı açıklandı.

18 Milyon öğrencinin beklediği haber  Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi
Yayınlanma Tarihi : 18 Haziran 2021 19:01

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), daha önce ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki yaklaşık 18 milyon öğrencinin 2020-2021 eğitim öğretim yılı sonu karne ve başarı belgelerini elektronik ortamdan açıklayacağını duyurmuştu. 

 

Yapılan açıklamada Bakanlık Karne ve başarı belgelerinin 18 Haziran'dan itibaren e-Okul'dan erişime açılacağını resmen açıkladı. 

 

TRT EBA VE ONLİNE DERS SONLANIYOR 

 

Koronavirüs pandemisi nedeni ile TRT EBA ve EBA uzaktan online canlı dersler 2 Temmuz Cuma günü bitirilecek ve 2020-2021 eğitim öğretim yılı kapanacak. 

 

Karnelerin E-Okul aracılığı ile verilmesi okullardaki yoğunluğu azaltarak korona önlemlerini pekiştirecek. 

 

Öte yandan özel olarak talep edip isteyenlere basılı karne, başarı belgeleri ve mezuniyet diploması 2 Temmuz'dan itibaren okul müdürlüklerince teslim edilebilecek. 

 

Liselerde ise sorumluluk ve mazeret sınavları 2 Temmuz'a kadar sona erdirilecek. Ayrıca destekleme ve yetiştirme kursları ile 12. sınıflara yönelik rehberlik faaliyetleri devam edecek. 

 

TATİL İÇİN ‘’TELAFİDE BEN DE VARIM!’’ PROGRAMI 

 

Telafi programları ise açıklandı. 1,5 yıl uygulanan Ulusal Destekleme Programı prjesi’nin yaz tatili programı olan (Telafide Ben de Varım) programı hayata geçiriliyor. 21 Haziran 2021 ila 2 Temmuz 2021 arasında başvuru yapılabilecek telafi eğitimi programları, 5 Temmuz 2021 ila 31 Ağustos 2021 arasında yapılacak. 

 

Programın içeriği ile ilgili ayrıntılara "https://telafidebendevarim.meb.gov.tr" adresinden ulaşılacak. 

Eylül ayında ilkokula başlayacak olmasına rağmen okul öncesi eğitimden yararlanamamış çocukların hazır bulunuş düzeyini yükseltmek içinde kollar sıvandı. ilkokula akranlarıyla eşit şartlarda başlamalarını sağlamak amacıyla okul öncesinde yaz okulları dönemi de başlıyor. 

 

Okul öncesi yapılacak eğitimde, velilerin tam gün çocuk kulübü talepleri ise açılacak çocuk kulüpleriyle giderilecek. Yaz okulu ile çocuk kulüpleri, karneler verildikten sonraki hafta başlamak üzere eğitime açılacak. 

 

2'NCİ SINIFA GEÇEN ÖĞRENCİLER İÇİN YENİ PROJE 

 

Ayrıca programla, 1'den 2'ye geçen öğrenciler için okuma yazma taraması yapılacak, bu taramaların sonuçlarına göre, ihtiyacı tespit edilen öğrencilere ek ders ve ek materyal desteği verilecek. 3 ve 4. sınıf öğrencileri ise İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) uygulaması ile tam hazır hale getirilecek. 

 

1 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik hazırlanan çalışma kitapları ve 1 ve 4. sınıf öğrencilerine tamamlayıcı çalışma ekipmanları Eylül 2021’de ücretsiz olarak öğrencilere dağıtılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.