1984 Romanı Dizi Oluyor! George Orwel'ın Dünyaca Ünlü Romanı 1984 Bakın Nerede ekrana gelecek

1984 Romanı Dizi Oluyor! George Orwel'ın Dünyaca Ünlü Romanı 1984 Bakın Nerede ekrana gelecek

George Orwel'ın Dünyaca ünlü romanı 1984 dizi oluyor. Romandan direkt uyarlanmayacak olan mini dizi, aynı adlı bir bilimkurgu klasiği olan bir tiyatro oyunundan uyarlanarak izleyici ile buluşacak.

George Orwel tarafından yazılan ve 1949 yılında yayımlanan 1984 isimli bir bilim kurgu klasiği olan kitap, aslında geçmişte anlattıkları ile geleceğe ışık tutuyor. Distopik olarak adlandırılan bu eser, 1984 yılını tasvir ediyor olsa da günümüzde yaşadıklarımızı yüzümüze çarpıyor diyebiliriz.

Dizi Doğrudan Uyarlanmıyor

Geçmişin gelecekten izler taşıdığını ifade eden 1984 romanı Sovyet Rusya'ya eleştiri niteliğinde yazılmış olsa da günümüz dünyasında kitabı okuyan herkes kendi ülkesinde yaşadıklarından bir kesit bulabiliyor. Siyaset baskısı, toplum adaletsizliği ve tek tip düşünmeyen, sorgulamayan ve araştırmayan insan yaratılmaya çalışılması ve birey kavramının yok edilmesi konularının anlatıldığı bu kitap doğrudan uyarlanarak dizi oluşturulmayacak.

George Orwel'ın klasik isimli romanının daha önce bir tiyatro oyununa uyarlanmasından esinlenilen dizi de bu tiyatro oyunu üzerinden bir uyarlama yapılacağı belirtiliyor. 

5 Bölümlük Mini Dizi

Wiip yapım şirketinin çekeceği mini dizi; Robert Lcke ve Duncan Macmillan‘ın yaratıcısı olduğu tiyatro oyununu beş bölümlük bir uyarlaması olacak. Robert Lcke ve Duncan Macmillan, ortak bir açıklama yayınladı. 1984 romanında bahsi geçen konuların günümüzde yaşanıyor olmasına dikkat çekerek, yalan haberlerin yanında gerçeğin değerini yitirerek çürümesinin kitleler arası bölünmeyi artırdığını ifade eden Robert Lcke ve Duncan Macmillan,  demokrasi ve hükumetler ile boğuşulan şu günlerde George Orwell'ın başyapıtına dikkat çekilmesinin gerekliliğini vurguladı.

Ayrıca açıklamada insanların ekranda gördüklerine pencereden gördüklerinden daha çok inandıklarına dikkat çeken  Robert Lcke ve Duncan Macmillan, bu sebeple bir televizyon uyarlamasının ideal olduğunu düşündüklerini ifade ett.

Dizinin hangi tarihte yayın hayatına başlayacağına dair bir detay verilmezken insanların cesur bir versiyon izleyeceğini de belirtti.