1987 yılındaki gibi şiddetli kış mı geliyor? Meteoroloji tahmin açıkladı

1987 yılındaki gibi şiddetli kış mı geliyor? Meteoroloji tahmin açıkladı

Meteorolojiden büyük uyarı geldi! Böylesini uzun zamandır beklemiyorduk dediler! Özellikle İstanbul'dakiler dikkat etsin! Yakın zamanda büyük tehlike bekleniyor. Kar yağışı hakkın da önemli gelişme, uzun süredir...

Kış mevsiminin ortasında yazdan kalma havanın keyfini sürerken meteoroloji çok sert bir uyarıda bulundu. Yakında gelecek olan soğuklar havayı aniden on beş ila yirmi derece düşürebilir!

Şu anki sıcaklıklara aldanmayın, "kara kış" gelmek üzere. Yaşadığımız ise fırtına öncesi sessizlik çünkü önümüzdeki hafta boyunca çok uzun bir soğuk hava dalgası olacak. NTV Meteoroloji editörü olan Dilek Çalışkan, uzun süredir bu kadar uzun sürecek olan bir soğuk hava dalgası ile karşılaşılmadığını dile getirdi. Hatta önümüzdeki hafta boyunca İstanbul şehrinde neredeyse tüm hafta sıfırın altında sıcaklık hakim olacak. Bu da 1987 kışını herkese anımsattı. Otuz dört sene sonra tekrar geri mi dönüyor?

İstanbul'a kar ne zaman gelecek?

Peki kar ne zaman geliyor? İstanbul'da etkili olacak kar yağışı cuma sabahında başlayacak. Ertesi gün bir kar yağışı beklenmese bile pazar günü yağışlar fena bastırabilir. Hatta pazar günü başlayacak olan yoğun kar yağışı, önündeki üç gün boyunca ilçelerde sürebilir. Yani çarşamba günü dahil dört gün aralıksız kar bekleniyor. 

Diğer illerde durum ne olacak?

Cuma gününden itibaren Batı Marmara bölgesinde kar yağışı cumartesi günün gece yarısına doğru bastırması bekleniyor. Bursa, Çanakkale ve Balıkesir'de beklenen yağış hafta boyunca İstanbul'daki gibi aralıklarla etkili olması tahminler arasında. Şu aralar bölgedeki sıcaklık 16 derecelerde ölçülse bile, cuma gününün getireceği soğuk hava ile beraber 15 derecelik bir düşüş yaşanabilir. Yani dereceler sıfıra bile vurabilir. 

Kar 50 santimi aşacak

Cumartesi günü başlayacağı beklenen kar yağışı ise ilk olarak Çanakkale'de etkili olması beklentiler dahilinde. Çanakkale’nin Çan, Biga, Yenice ve Balıkesir’in Edremit ile Havran ilçelerinin yükseklerinde Kazdağları’nda başlangıcını vermesi beklenen kar yağışlarının sonrasında Doğu kesimlerine gitmesi ihtimali bulunuyor. Bu şekilde de Balıkesir ve Bursa'nın tamamını etkisi altına alacak. Kar yağışı hafta boyunca devam edeceği için yüksekliğin elli cm'yi aşması beklenmekte. 

İlgili Haberler