2 Adet Kuru İncir ve 2 Adet Kuru Kayısıyı Kaynatıp İçince O sorun geçer

2 Adet Kuru İncir ve 2 Adet Kuru Kayısıyı Kaynatıp İçince O sorun geçer

Özellikle kış mevsimlerinde Kuru incir ve kayısı en sevdiğimiz yemişlerdendir. ancak bu özelliğini daha hiç bir yerde duymamış olabilirsiniz. İşte Kuru İncir Kayısı ve İncirin Bilinmeyen Etkisi

Kuru İncir ve Kuru Kayısı sayısız faydaları olan yiyecekler. Kabızlık başta olmak üzere sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir kuru incir..

İyi bir potasyum kaynağı olan Kuru incir diyabet hastalarına da tedavide yardımcı olur. Kalp ve damar hastalıklarının düşmanı olmak üzere sindirim rahatsızlıklarına iyi gelen kuru incir aynı zamanda tansiyon hastalarının tüketmesi gereken yiyeceklerdendir. Öte yandan kuru incir cilt güzelliğine de iyi gelmektedir.

Bir diğer kuru mucizelerden Kuru Kayısı peki ne yapıypr?

Kuru kayısı ise  genel olarak Demir minerali bakımından zengin bir kaynaktır ve özellikle anemi tedavisinde etkilidir. –Kuru kayısının aynı zamanda Lif oranı yüksektir o nedenle sindirim sistemininin verimli çalışmasına yardımcı olur.

Peki bu iki şifa bombası birleşince neler olur. Şimdi bu konumuzda bunlardan bahsedeceğiz. Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşarak bilgilenmelerini sağlayabilirsiniz:

Bilindiği gibi Kabızlık bazen gerçekten can sıkıcı bir probleme dönüşebiliyor. Yediğimiz içtiğimiz ürünler bağırsak hareketlerimize zarar verdiğinde sindirim zorlaşıyor ve kabız oluyoruz.

Kabız ilaçlarına sarılmadan önce evde deneyebileceğiniz bazı alternatif yöntemlerle kabızlık probleminden kurtulabilirsiniz.

İşte Sırasıyla herkesin bilmesi gereken faydalı bilgiler

“Günlük 2.5-3 litre su tüketmeye özen gösterilmelidir” tavsiyesinde bulunan Hilal Mutlu şu bilgileri verdi: “Herhangi bir sağlık probleminiz yok ise; rezene, yeşil çay, papatya ve anason çayını günde 2 fincan içmeye çalışın.

Magnezyumdan zengin besinler bağırsak hareketlerini hızlandırır, özellikle ıspanak, marul, kereviz, taze fasulye, salatalık, fındık, badem magnezyum içermektedirler ayrıca her gün içilen 1 adet maden suyunun yine magnezyum içeriğinden dolayı kabızlığa faydası olacaktır.

Eğer uzun zamandır bu sıkıntıyı çekiyorsanız; 2 adet kuru incir, 2 adet kuru kayısı, 2 adet kuru eriği ufak ufak doğrayıp, 1.5 çay bardağı suyla haşlayın. Daha sonra içine 1/2 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı keten tohumu ekleyerek robottan geçirin. Bu karışımdan sabah aç karnına 2 su bardağı ılık su ile 1 tatlı kaşığı kadar tüketebilirsiniz. 

Bir başka öneri de ;  Gün içindeki su tüketimi sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için çok önemli, 2 adet kuru kayısı ve 1 adet cevizi gece boyunca suda bekletin. Ertesi sabah bu besinleri içinde beklettiğiniz su ile birlikte tüketin.

İNCİRLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLERİ SIRALADIK SİZLER İÇİN

İncirin Faydaları Nelerdir?


İncir yaz aylarının sonlarına doğru çıkan ve sevilerek yenen bir meyvedir. Yaş olarak yenildiği gibi, kuru olarak da tüketilmektedir. İncirin faydaları ise saymakla bitmez. İncirin içerisinde bulunan elementler, çok sayıda hastalığın oluşmasını önler. Başta mangenez, lif ve potasyum gibi elementleri içerisinde barındıran incir, aynı zamanda bol miktarda B6 vitaminine sahip meyvedir. 

İncirin faydaları arasında şunlar yer alır.

 • Kabızlık çeken kişilerin incir tüketmeleri, kısa süre içerisinde kabızlığının geçmesini sağlayacak ve bağırsak hareketlerini hızlandıracaktır.
 • Bağışıklık sistemine son derece fayda sağlayan meyvedir.
 • Kanser çeşitlerine iyi gelmektedir.
 • Kalbi güçlendirerek, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.
 • Yüksek tansiyonu dengeler.
 • Kemik gelişimi için faydalıdır.
 • İçerisinde bol miktarda kalsiyum olması sebebi ile, çocukların kemik gelişimine son derece fayda sağlar.
 • Antioksidan özelliğine sahiptir.
 • Meme kanserine iyi gelir.
 • Çok fazla tüketilmediği takdirde, şeker hastalığının tedavisinde etkilidir.
 • Cilde iyi gelir ve besleyici özelliği bulunmaktadır.

İncirin faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Tam bir şifa kaynağı kaynağı olan incir aynı zamanda, sindirim sisteminin hızlı şekilde çalışmasını sağlar. Düzenli şekilde çalışan sindirim sistemi, dışarıdan gelecek olan hastalıklara karşı bağışıklık kazanır.


İncir Sütünün Faydaları Nelerdir?


İncir özellikle yazın çiğ olarak tüketilmektedir. Olgunlaşmış olan incirin içerisinde bulunan şeker oranı, sizin gün içerisindeki enerjinizin daha fazla olmasını sağlar. İncir meyve olarak yendiği gibi, sütünden de faydalanılan bir meyvedir. İncir sütü tam olgunlaşmamış olan meyvenin kök kısmından sıkılarak elde edilen bir süttür. İncir sütünün bir özelliği ise asidik olmasıdır. 

İncir sütünün faydaları ise şu şekildedir.

 • Mikrop öldürme özelliğine sahiptir.
 • Özellikle parmaklarda meydana gelen siğil ve dolama gibi iltihaplı hastalıklara iyi gelir.
 • İncir sütü cilt rahatsızlıklarına iyi gelmekte ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Tarihi ise oldukça eskiye dayanan bu tedavi yöntemi sayesinde, cilt üzerinde meydana gelmiş olan mikroplar yok olmaktadır. İncir sütünün diğer bir faydası ise, kulakların etrafında oluşmuş olan bakterinin o kısma sürülerek yok edilmesidir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ise incir sütünün, cilt lekelerine karşı oldukça etkili olduğu ispat edilmiştir.


Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?


Kuru incir ile tedavi yöntemleri, özellikle ünlü herbalistlerin tavsiye ettiği bir tedavi yöntemidir. Taze meyvesi gibi kuru olan cinsi de sevilerek yenen incir, bu şekilde meydana gelen hastalıkların ilerlemesini önlemekte ve iyileştirmektedir. Kuru inciri sabah aç karnına yerseniz ve üzerine su içerseniz, aradan yarım saat geçtikten sonra bağırsaklarınızın çalıştığını göreceksiniz ve kabızlık sorununuz ortadan kalkacaktır. Kuru incir yaş meyvesine göre daha fazla kan yapıcı özelliğe sahiptir. 

Kuru incirin faydaları arasında ise kadın yumurtalarının daha canlı olmasını sağlar ve hamile kalmayı hızlandırır. Kutsal kitap kuran-ı kerim de geçen incir, gerçek bir enerji deposudur. Belirtilen miktarda tüketilen kuru incir, çok sayıda hastalığa şifa olmaktadır.

Kötü kolestrol düşmesine fayda sağlayan kuru incir içerisinde çok sayıda pektim enzimi vardır. Bu madde kolestrolün düşmesine yardımcı olan elementtir ve kuru incirde yüksek oranda bulunmaktadır. Yüksek miktarda potasyuma sahip olan kuru incir, tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur.


Kuru İncirin Zararları Var mıdır? Nelerdir?


Kuru incir içerisinde bulunan çok sayıda fruktoz bulunmaktadır. İçerisinde bulunan madde itibari ile fazla şekilde tüketilen kuru incir, kişinin bazı rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle karaciğer ve pankreas yağlanması bunların başında gelmektedir. Kuru incirin zararları var mıdır? sorusu ise uzman hekimlere sıkça sorulan sorulardır.

Özellikle hekimler kuru incir tüketiminde kişilerin dikkatli olmaları gerektiğini ve günlük 2 adet kuru incirden fazla yememeleri gerektiğini tavsiye etmektedirler. Yüksek miktarda şeker oranının olması itibari ile kuru incir, zamanla vücudun yağlanmasına neden olur. Günlük yeteri kadar yenmesi durumunda zararı dokunmaz ve gerekli olan faydası bu şekilde alınmış olur.

İlgili Haberler