2 bin liraya kurduğu sistem sayesinde 8 yıldır elektrik faturası ödemiyor! İşte o buluş

2 bin liraya kurduğu sistem sayesinde 8 yıldır elektrik faturası ödemiyor! İşte o buluş

Eskişehir'de yaşayan 78 yaşındaki Mehmet Çolak, bundan 10 yıl önce bir bağ evi inşa etti. Geliştirdiği sistem sayesinde 8 yıldır elektrik faturası ödemiyor..

İnsanın istediği zaman bulmayacağı çözüm geliştiremeyeceği sistem olmayacağının en büyük kanıtlarından biri 78 yaşındaki Mehmet Çolak. Eskişehir'de yaşayan ve 10 yıl önce bir bağ evi yapmaya karar veren Çolak, evini bitirdikten sonra elektrik bağlatmak için başvuruda bulundu ve kendisinden 25 bin lira istendi. Bu ücreti çok yüksek bulan Çolak, kendince uygun fiyatlı bir sistem geliştirmeyi kafaya koydu. Bunun ardından araştırmalara başlayan Çolak, öyle bir yöntem geliştirdi ki şimdi tüm komşuları aynı sistemi kullanıyor.

20 Bin Lira İstenince Kendi Sistemini Kurdu

Eskişehir'de yaşayan 78 yaşındaki Mehmet Çolak, bundan 10 yıl önce bir bağ evi inşa etti. İnşa ettiği bağ evine elektrik bağlatmak için başvuruda bulunan Çolak, eve elektrik çekilmesi maliyetinin 25 bin lira olduğunu öğrenince evine elektrik bağlatmak için alternatif yollar aramaya başladı.

Rüzgar ve güneş enerjisini kullanarak elektrik üretmenin daha uygun bir fiyata mâl olacağını öğrenen Çolak, bu sistemi evine kurmaya karar verdi. 2011 yılında sistemi oluşturmak için çalışmalara başlayan Mehmet Çolak, yaklaşık 2 yıl sonunda 2013 yılında sistemi tamamladı. 8 yıldır sürekli olarak kullandığı bu sistemle milyarlarca lira ödemekten kurtuldu.

Pervane ile Aydınlatma Yaptım

10 yıl önce kendisinden elektrik bağlamak için 10 bin lira ücret istendiğini belirten Çolak, bu rakamın kendisine çok geldiğini ve daha uygun olabilecek alternatif yollar aramaya başladığını ifade ediyor.

2011 yılında rüzgar ve güneş enerjisini kullanarak elektrik ihtiyacını sağlamayı kafaya koyduğunu ifade eden Çolak, bu sistemi kurmak için 2 yıl uğraştığını ve 2 bin lira civarında bir masraf ettiğini belirtiyor.

8 yılda elektrik faturası ödese 10 bin lira civarında bir ücret ödemesi gerekeceğini belirten Çolak şu anda evinde tüm teknolojik aletlerin bulunduğunu ve elektrikle alakalı bir sorun yaşamadığını evindeki tüm elektrikli cihazların çalıştığını ifade ediyor.

Bu sistemi yaptıktan sonra komşularının da aynı sisteme geçiş yaptığını ifade eden Çolak, komşularımda bu sistemi kullanıyor olmaktan oldukça memnun dedi.

İlgili Haberler