2 yada 3 ay Tavuk Döner Yemeyin Ya da Dikkat Edin Tehlike Büyük! Uyarı Geldi!..

2 yada 3 ay Tavuk Döner Yemeyin Ya da Dikkat Edin Tehlike Büyük! Uyarı Geldi!..

Koronavirüs yasakları bitti, yaz ayları geldi. Daha fazla dışarıda vakit geçirenler ise büyük bir yarı geldi. Birkaç ay tavuk dönere dikkat! Tavuk döner yiyen kişileri bekleyen tehlike, uzmanlar ısrarla dikkat edin diyor.

Tavuk döner yaz aylarında tehlike saçıyor. Uzmanlar yaz aylarında tavuk gibi çabuk bozulan ve kolaylıkla gıda zehirlenmesine neden olan besinler hakkında uyarılarda bulundu. Üstelik sadece tavuk döner değil, peynir, açıkta meyve sebze, yufka, yumurta ya da baharat gibi yiyecekler de açıktan alınmamalı. 

Sıcak havalar çok tehlikeli

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan'ın yaptığı açıklamaya göre sıcak havalarda dışarıda satılan yiyeceklere karşı dikkatli olmak gerekiyor. Sıcak havanın yükselişe geçmesi nedeniyle protein içeren besinlerde mikroorganizmalar çok daha hızlı gelişiyor. Özellikle tavuk gibi besinler bu nedenle zehirlenme vakalarına yol açıyor.

Semt pazarlarında satılan yumurtalara dikkat

Alpaslan özellikle semt pazarlarına dikkat çekti. Açıkta satılan yumurta, peynir veya yufka gibi çabuk bozulan gıdaların sıcakta ve dışarıda çok hızlı bir şekilde bakteri ürettiği biliniyor. Bu nedenle bu mevsimlerde özellikle toz kapmayacağı ya da soğuk hava koşullarının sağlandığı yerlerdeki ürünleri satın almak gerekli.

Canan Karatay tavuk dönere karşı!

Ünlü Prof. Dr. Canan Karatay da tavuk dönere karşı olduğunu duyurdu. Tavuk döner satan büfelerin önünden geçerken kokudan midesinin bulandığını belirten Karatay, ucuzluk vurgusu yaparak vatandaşı uyardı. Ucuza satılan dönerin içerisinde mutlaka katkı maddesi olduğunu öne süren Karatay, zaten dönerdeki katı yağlar ve soya nedeniyle pek çok hastalığa davetiye çıkardığına değindi. Tavukların da organik olmadığı bu dönemde dönerlerin de sağlığı tehdit ettiğini açıkladı. 

Katkı maddeleri içeren tavuk döner kolesterol gibi sorunlara da yol açabiliyor. Yanlış saklanma koşulları ise tavuk döneri bir zehre çeviriyor. Zehirlenme vakalarına karşın tavuk döneri ya bilinir bir dönerciden yemek ya da zehirlenmeye karşın en azından kış aylarında tüketerek riski azaltmak gerekiyor.

Kaynak: Sözcü, Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.