2021 Yılı İçin Korkutan Öngörü - Bu Model Endişe Yarattı Sadece 1 yıl var

2021 Yılı İçin Korkutan Öngörü - Bu Model Endişe Yarattı Sadece 1 yıl var

Son Günlerde İnternette Dolaşan Bir yazı Endişe Yarattı. Yazıdaki ifadeler deneyimli bir isme ait olunca bir hayli popüler oldu.

2020 Yılında Dünya oldukça zor günlerden geçiyor. Hayat neredeyse durma noktasına geldi.

Çin'de Başlayıp Dünyaya yayılan Koronavirüs salgını binlerce kişiyi hasta ederken binlerce kişininde ölümüne neden oldu.

Ama Asıl Dikkat Çeken konu 2021 yılıyla ilgili bir iddia. Yazı İnternet sitelerinde ve sosyal medya ortamında hızla yayıldı.

Yazıdaki ifadeler oldukça dikkat çekici olunca paylaşmak istedik: İşte Herkesi şaşırtan o bilgi

İngiltere'de bilim insanları 2020-2030 yılları arasında dünya genelinde sıcaklığın aniden düşerek ufak çapta bir buz devrinin başlayabileceğine karşı insanlığı uyardı.

CNNTürk meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İklim değişikliği modellerinde ufukta mini bir buzul çağı görünmeye başladı. Ve bu yüzlerce yıl sonra da görünmüyor. 2020-2030 yılları arasında mini bir buzul çağı yaşanabileceği tahmin ediliyor. 

Northumbia Üniversitesi’nde matematik profesörü Valentina Zharkova ve ekibinin geliştirdiği model geçtiğimiz haftalarda çok tartışılmıştı. Küresel iklim değişikliklerinin matematiksel olarak tahmin edilmesiyle ilgili yeni bir model geliştirmesi basında 'mini buzul çağı' yorumlarını beraberinde getirdi. 

CNNTürk meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli Instagram hesabı üzerinden şu açıklamalarda bulundu:

"İngiltere'de Northumbria Üniversitesi'ndenki bilim insanlarından. İklim değişikliği modellerinde ufukta mini bir buzul çağı görünmeye başladı. Ve bu yüzlerce yıl sonra da görünmüyor. 2020-2030 yılları arasında mini bir buzul çağı yaşanabileceği tahmin ediliyor. Yani 1 yıl sonrasından bahsediliyor. Buna neden olacak şey ise güneşin manyetik dalgaları birbirini sonlandıracak ve bu 10 içerisinde hava sıcaklıklarında ciddi bir azalma olacak deniyor. 2021 yılından 2030 yılına kademeli olarak düşecek, mini bir buzul çağına neden olabileceği konuşuluyor.

Güneşin manyetik döngüleri baz alınarak 30 yıllık soğuma etkisi küresel ısınma ve etkilerini biraz olsun azaltabilir deniliyor. Bu modelde güneşin etkinliğinde önemli bir azalmanın olacağını görülmüş. 2030 yılından sonra güneşin etkisinin %60 oranında azalması en son 1645-1715 yılları arasında yaşanan mini buzul çağına benzer bir durumun tekrar yaşanacağı anlamına geliyor. Öte yandan bugünlerde kutup soğukları Amerika ve Kanada'ya yine çöktü.

Yani mini buzul çağları olmasa da ara ara dünyada böyle soğuma demoları yaşanıyor. Bunun nedeni de ısınma. Hep bahsediyorum, “ISINMA” bir sonuç değil, soğuma da dahil olmak üzere “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ” nin bir sebebi."