23 Nisanda Başlayacak Yasakla İlgili Bakanlık Geçerli Olacak Kuralları İlan Etti

23 Nisanda Başlayacak Yasakla İlgili Bakanlık Geçerli Olacak Kuralları İlan Etti

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesi ile başlayacak olan tatilden önce Bakanlık koronavirüs tedbirleri kapsamında gelecek olan kuralları yayınladı. Buna göre ise önümüzdeki üç gün boyunca...

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiriye göre 23 Nisan tarihinde sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanacak. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısı ile uygulanacak lan yasaklar, hafta sonu alınan tedbirlerle aynı olacak. Herhangi bir toplu kutlamaya izin verilmeyecek nacak Bakanlık tarafından görevlendirilen kutlamalarla konvoy ve ışık gösterisi gibi bazı etkinlikler düzenlenecek.

Hafta sonu yasakları bayramda da geçerli olacak

İçişleri Bakanlığı 23 Nisan dolayısı ile 81 ilin Valiliklerine sokağa çıkma kısıtlaması genelgesi yolladı. Bu genelge doğrultusunda hafta sonu uygulanan saat 10.00 ile 17.00 arasında bakkal, market, kuruyemişçi, kasap, manav ve şehirler arasında seyahat kısıtlamalarına dair usuller ile esaslar birebir 23 Nisan 2021 tarihinde de uygulanacak. Cuma günü uygulanacak olan düzenlemeler nedeniyle söz konusu kısıtlamalar 22 Nisan Perşembe günü saat 19.00'da başlayacak ve 26 Nisan Pazartesi günü saat 05.00'da sona erecek. 

Diğer yandan Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi de 23 Nisan 2021 tarihinde aynen uygulanacak.

Tören ve kutlamalar Türkiye Büyük Millet Meclisi, Birinci Meclis ve Anıtkabir'de gerçekleştirilirken, bunların dışındaki tüm illerde ve ilçelerinde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için yapılacak olan kutlamalar da genelgede belirtilenlere göre uygulanacak.

Çelenk sunma etkinliği haricinde bir araya gelinebilecek kutlamalar yasak 

Milli Eğitim Bakanlığının 06.04.2021 tarihinde ve 23672112 sayılı yazısında belirtilene göre fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde çelenk sunma töreni düzenlenecek. Buna göre katılım da asgari düzeyde tutulacak.

Kutlamalar çevirim içi ağırlıklı olacak

Kutlama programları çelenk sunma haricinde bir araya gelinebilecek şekilde olmayacak. Bu nedenle Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, kolluk kuvvetlerinin araçları ile araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri ve mobil araçlarla yapılacak. Bunun yanında çevirim içi etkinlikler de gerçekleştirilecek.

En Yeniler