3 bin TL maaşla İŞKUR personel arıyor! Şartlar belli oldu

3 bin TL maaşla İŞKUR personel arıyor! Şartlar belli oldu

Türkiye İş Bulma Kurumu, tam 18 ilde çalışacak personel arıyor. İşe alım koşulları ise...

Türkiye İş Bulma Kurumu (İŞKUR),  tam 18 ayrı ilde çalıştırmak üzere personel arıyor. 

Ekonomik krizin etkilerini derinden hissettiğimiz şu günlerde insanlar evlerine ekmek götürebilmek için İŞKUR kapısının önünde yüzlerce metre kuyruk oluşturuyor ve uzun süredir açılacak olan bir iş ilanını bekliyordu.

Ülkemizde istihdamın korunmasını, geliştirilmesini, yaygınlaştırılmasını ve işsizliği bitirilmesini sağlamak amacıyla kurulan İŞKUR, istihdam sağlamak amacıyla bazı şirketlerle anlaşmalı olarak personel yetiştirmeye başlamıştı. Bu anlaşma neticesinde İŞKUR yayınladığı iş ilanlarına başvuruda bulunan kişilere  kendi bünyesinde eğitim ve mesleki eğitim kursları vermeye devam ediyor. Bu kurslara katılan her istihdam adayına günlük belli bir ücret ödeyen ve sigortasını da yapan İŞKUR şimdilerde istihdam etmek üzere yeni çalışma arkadaşları aradıklarını yayınladığı ilan ile duyurdu. Aylar sonra İŞKUR'dan beklenen haber geldi. Tam 18 ayrı ilde personel ilanı açtılar.

Gider Ödemesi Yapılıyor

İş arayan bireylerin hem mesleki bilgilerini artırması hem de deneyim kazanması amacıyla sağlanan bu programlarda eğitim programlarına katılanlara günlük;  108,68TL, öğrenciler için 81,51TL, işsizlik ödeneği alanlar için 54,34TL mecburi gider ödemesi yapıyor.

İşte O İller;

Ankara, Çankırı, İstanbul, Iğdır, Antalya, Giresun, Bursa, Mardin, Hatay, Bolu, Uşak, Tokat, Kırşehir, Rize, Batman, Edirne, Düzce, Konya'da istihdam etmek üzere personel aranıyor.

Bu illerden herhangi birinde yaşıyorsanız ve iş arıyorsanız elbette bazı koşulları sağlamanız gerekiyor. 

Sağlanması Gereken Koşullar;

  • İlk şart tabi ki kuruma kayıtlı bir işsiz olmanız
  • 15 yaşını doldurmayan yurttaşlar bu iş şartlarından yararlanamıyor
  • İşverenin 1. ve 2. derece aile yakını olmamak
  • Emekli olmamak
  • Başvurulan programdan 3 ay öncesine kadar işveren yanında çalışmamış olmak
  • Başvurudan son 1 ay öncesine kadar sigorta primi yatırılmamış olmak
  • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak
  • Belirlenen şartları sağlayabilecek ve programa devam etmeye engel bir durumu bulunmamak

İşe Başlamadan Önce Verilen Eğitim Programları Süresi

Günde en az 5 en fazla ise 8 saat olacak şekilde belirlenmiştir. Haftada 6 gün ve toplamda 45 saati geçmeyecek şekilde bir çalışma süresi belirlenmiştir.

Ayrıca; 

  • İşbaşı eğitim programı bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, muhabirlik ile ilgili mesleklerde en fazla 9 ay, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde MEB Hayat Boyu Öğrenme Modüllerinin asgari süresinden az olmayacak şekilde ve diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay ay olacak şekilde belirlenmiştir.

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi  mesleklerde işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için 9 aya kadar işbaşı eğitim programı düzenlenebilmektedir.

İlgili Haberler