• BIST 94.006
 • Altın 194,293
 • Dolar 4,7446
 • Euro 5,4880
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 26 °C
 • İzmir 29 °C

3 gazeteciye tutuklama kararı!

3 gazeteciye tutuklama kararı!
Özgür Gündem gazetesinin “nöbetçi yayın yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları gün gazetede yayınlanan haberler nedeniyle gözaltına alınan Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu tutuklandı.

Özgür Gündem gazetesinin nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldıkları günlerde gazetede yayınlanan haberler nedeniyle haklarında soruşturma başlatılan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu, "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla tutuklandı. İstanbul Nöbetçi 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’nde savunması alınan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur, Özgür Gündem gazetesinin içinde bulunduğu durumdan dolayı dayanışma maksadıyla bir günlüğüne genel yayın yönetmenliği görevini üstelendiğini kaydetti. Korur, bu görev için kendisinin bizzat başvuruda bulunduğunu söyleyerek, "Çalışanlarla birlikte toplantıya katıldım. Baskıya konulacak haberler tartışıldı. Fakat bu haberlerin ve diğerlerinin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığı kanaatinde olduğumdan gazetede yayınlanmasına dair herhangi bir itirazım olmadı" ifadelerini kullandı.


Basın özgürlüğünü savunmak için Özgür Gündem gazetesinin genel yayın yönetmenliği görevini üstlendiğini söyleyen Ahmet Nesin ise, ”Ben Özgür Gündem’deki yazılarda terör propagandası görmedim” dedi.
Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu da, 21 yıldır gazetecilik yaptığını ve 10 binin üzerinde haberde imzası bulunduğunu söyledi. Hakkında açılan tek soruşturmanın bu olduğunu belirten Önderoğlu, “Bir ülkede olabilecek en büyük tehlike medyanın tek sesli bandoya dönüşmesidir. Bugüne kadar hazırladığım yüzlerce medya raporu içerisinde bundan sonra kendimi ekleyecek olmak benim için gurur duyulacak değil, ülkemdeki demokratik temel değerlerin varlığı nokta itibari ile hazindir" dedi.


KCK PROPAGANDASI YAPMAKTAN TUTUKLANDILAR
İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, ifadelerin ardından şüpheliler Şebnem Korur, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu’nun 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan tutuklanmasına karar verdi. Mahkeme, kararının gerekçesinde, şüphelilerin 30 Mayıs 2016, 7 Haziran 2016 ve 18 Mayıs 2016 tarihlerinde birer günlük nöbetçi olarak genel yayın yönetmenliği yaptıkları Özgür Gündem gazetesinde yer alan bazı haber ve beraberinde yayınlanan görsellerin silahlı terör örgütü PKK /KCK veya bu örgüte bağlı alt yapılanmaların propagandası yapmak mahiyetinde yazılar yazıldığı, örgüt adına suç işleyen güvenlik güçleri ile çatışan kişilerin övüldüğü belirtildi. Kararda, terör örgütü propagandası yaptıkları belirtilen şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işledikleri yönünde kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut deliller bulunduğu gerekçe gösterildi.


KARARA ALKIŞLARLA PROTESTO
Adliye koridorlarında şüphelilere destek için bekleyen grup, kararı alkış ve sloganlarla protesto etti. Alkışlarla adliye dışına çıkan grup, adliye önündeki alanda basın açıklaması yaptı. Kararın haksız ve hukuksuz olarak nitelendirildiği basın açıklamasında “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine destek açıklaması yaptığı gerekçesiyle tutuklanan ve 40 gün sonra tahliye edilen akademisyen Kıvanç Ersoy, “Biz de onları yalnız bırakmayacağız, destek olacağız” dedi. Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı tarafından Özgür Gündem gazetesinin nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katılan bazı isimler hakkında terör örgütü propagandası yapmak suçundan soruşturma başlatılmıştı. Savcılık, kampanyaya katılan isimleri sırayla ifadelerini almak üzere şüpheli sıfatıyla adliyeye çağırmıştı. Bugün sabah saatlerinde ifade vermek üzere Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelen Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu, savcılık sorgularının tamamlanmasının ardından tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti. 


BAŞAK AKBULUT

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
 • Ardahan’ı Sağanak Yağış Vurdu20 Haziran 2018 Çarşamba 14:18
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Eğitim Mesajı20 Haziran 2018 Çarşamba 14:13
 • Konutta Faiz İndi Satışlar Artıya Geçti20 Haziran 2018 Çarşamba 14:13
 • Yazlıkçının Tercihi Mobil Ev20 Haziran 2018 Çarşamba 14:08
 • Diyanet Yaz Kur'an Kurslarında Hedef Büyüttü20 Haziran 2018 Çarşamba 14:08
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünya Mülteciler Günü Mesajı20 Haziran 2018 Çarşamba 14:08
 • Terör Örgütü Ypg/pkk Münbiç'te Aileleri Bölüyor20 Haziran 2018 Çarşamba 14:08
 • Leyla’nın Bulunması İçin Ankara’dan Destek20 Haziran 2018 Çarşamba 13:58
 • Çifte Cinayetin Detayları Ortaya Çıktı20 Haziran 2018 Çarşamba 13:53
 • Konutta Faiz İndi, Satışlar Artıya Geçti20 Haziran 2018 Çarşamba 13:43
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim