• BIST 104.595
  • Altın 229,090
  • Dolar 5,4621
  • Euro 6,1917
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 22 °C

35 yıl sonra o sesi yeniden duydu

35 yıl sonra o sesi yeniden duydu
İzmir Üniversitesi Hastanesi’nde Koklear Implant operasyonu geçiren Pınar Aslan, 35 yıl sonra işitme cihazı olmadan yeniden duymaya başladı. Son olarak kızının doğduğunda ağlama sesini duyduğunu kaydeden Aslan, “Kızımın ‘anne beni duyuyorsun’ çığlığı adet

İzmir’de 35 yıldır orta kulak çökmesi nedeniyle işitme kaybı yaşayan Pınar Aslan’ın duyma problemi ameliyatla sona erdi. Geçirdiği Koklear Implant operasyonu ile kulak içine sabit, kulak dışına takıp çıkarılabilen bir aparat yerleştirilen Aslan’ın, kısa bir süre sonra normale yakın duyma elde edeceği kaydedildi.


"BROŞÜRDE GÖRDÜ, HAYATA DÖNDÜ 
Koklear implant ameliyatı ile sağlığına kavuşan Pınar Aslan, “Çocukken yaşadığım orta kulak çökmesi nedeniyle yıllardır işitme problemi yaşıyordum. Zaman geçtikçe daha da arttı ve günlük hayatımda büyük zorluklar yaşamaya başladım. Sol kulağım hiç duymazken, sağ kulağım işitme cihazıyla bile sesleri ayırt edemez hale geldi. Çevremdeki insanlarla iletişim kuramıyordum. Yüzleri bana dönük değilse dudak okuyamıyor, onları anlayamıyordum. Gördüğüm bir broşür ile yaşadığım problemin İzmir Üniversitesi Hastanesi’nde çözülebildiğini öğrendim. İzmir Üniversitesi Hastanesi KBB uzmanı Prof. Dr. Murat Cem Miman’ın yaptığı ameliyatın ardından yaşadığım mutluluğu tahmin bile edemezsiniz.


"HAYATIMDAKİ EN GÜZEL ÇIĞLIKTI"
Yeniden duymanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Pınar Aslan, şunları söyledi: “Çevremdeki sesleri duymak ve insanları anlamak çok güzel bir duygu. Rahatsızlığımı bilmeden ‘beni duymuyor musun?’ şeklinde eleştirilmek beni üzüyordu. Şimdi insanların yüzüne bakmadan rahatlıkla seslerini duyabiliyorum ve çok mutluyum. Elimden alınan hayatın bana yeniden verildiğini düşünüyorum. Ameliyat ile yeniden doğdum. İşime ve hayatıma daha sıkı sarıldım. Kızımın sesini doğduğunda ağlarken duymuştum. Ardından hızla işitme kaybı yaşadığım için sesini bir daha duyamadım. Ameliyattan sonra kızımın ‘anne beni duyuyor musun?’ çığlığı hayatımdaki en güzel çığlıktı. Sesi hala implantımda çınlıyor. Benim durumumda olan herkes rahatsızlığının tedavisini iyice araştırsın. Mutlaka bir çözüm yolu bulacaklardır."


"HEPİMİZ MUTLUYUZ"
İzmir Üniversitesi Hastanesi Kulak, Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Cem Miman da
, “Pınar Hanım sonradan gelişen ve ilerleyen işitme kaybına sahip bir hastamız. Sol kulakta neredeyse tama yakın, sağ kulakta ise işitme cihazıyla yarar sağlamayacak hale gelen bir işitme kaybı söz konusuydu. Artık anlayış kaybı da başlamıştı. Bir süre sonra hiç duymaz ve işitmez hale gelecekti. Biyonik kulak ameliyatını gerektiren bir durum ortaya çıkmıştı. Pınar Hanım'ın sol kulağına Koklear Implant operasyonu gerçekleştirdik. Ameliyattan 3 hafta sonra ise implantın dış parçası takıldı. 6 hafta sonra cihazın denemesi yapıldı ve duyma işlevinin yerine gelmeye başladığını gördük. Pınar Hanım artık hiç duymayan sol kulağı ile duymaya başladı. Hastamız mutlu, biz de mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim