• BIST 95.953
  • Altın 238,895
  • Dolar 5,8391
  • Euro 6,5739
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 15 °C

500 kilo atık pile bir işitme cihazı

500 kilo atık pile bir işitme cihazı
Türkiye’de ilk defa İstanbul’da başlatılan ‘Sen de Bir Kulak Ver’ projesi kapsamında tonlarca atık pil toplandı.

Geri dönüşüme kazandırılacak her 500 kilogram atık pil işitme engelli bir çocuğun duymasını sağlayacak.
Zeytinburnu Belediyesi, sosyal sorumluluk projesi kapsamında hem çevreye hem de işitme engellilere yönelik özel bir çalışmaya imza attı. Türkiye’de ilk defa Zeytinburnu Belediyesi’nin öncülüğünde İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, TAP Derneği ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Sen de Bir Kulak Ver’ projesi kapsamında atık pil toplama kampanyası başlatıldı. Toplanarak geri dönüşüme kazandırılacak her 500 kilogram atık pil karşılığında ihtiyacı olan bir işitme engellinin hayalleri gerçekleştirilerek işitme cihazına kavuşmuş olacak. 1 Mart'ta hayata geçirilerek 30 Kasım günü son bulacak proje kapsamında şu ana kadar tonlarca atık pil geri dönüşüme kazandırıldı. Projenin son bulmasının ardından elde edilen atık pillerle alınan işitme cihazları Dünya Engelliler Günü'nde, işitme engelli vatandaşlara teslim edilecek.


KAMPANYANIN AMACI


Çöpe atılacak, bir değeri olmayan; hem çevre kirliliğine hem de doğal kaynakların zarar görmesine neden olacak atık pillerin toplanarak geri dönüşüme kazandırılması, çevre kirliliğinin önlenmesine fayda sağlandığı gibi, işitme engelliler için tıbbi malzeme temin ederek güçlük çeken kişilere de ifade özgürlüğü sağlanması amaçlanmaktadır. İşitme engellilerin insanları rahat bir şekilde duymasını sağlayarak, onların topluma daha kolay adapte olmasını sağlamak projenin amaçları arasındadır.


“ÇEVRE BİLİNCİNİN YANI SIRA İŞİTME ENGELLİLER ÜZERİNDE FARKINDALIK OLUŞTURMAK İSTİYORUZ”


Vatandaşlar üzerinde farkındalık oluşturmak istediklerini söyleyen Zeytinburnu Belediyesi’nde görevli Çevre Mühendisi Burçin Bağcı, “Zeytinburnu Belediyesi olarak İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği ile birlikte yürüttüğümüz ‘Sen de bir kulak ver’ kampanyasıyla 500 kilo atık pile bir adet işitme cihazı temin etmeyi amaçlıyoruz. Çevre bilincinin aşılanmasının yanı sıra işitme engeli olanlar üzerinde de farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bu kapsamda 1 Mart tarihinde başladığımız kampanyada 14 cihaza ulaştık. Kampanyamız 30 Kasım'da son bulacak. Dünya Engelliler Günü'nde de cihazlarımızı teslim etmiş olacağız” dedi.


“İŞİTME ENGELLİ ÇOCUKLARIMIZI TESPİT EDİP ONLARA YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”


Proje kapsamında ilkokul öğrencilerini duyma testine tabi tutan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Cenk Çaba, “Sen de bir kulak ver kampanyasıyla ilkokul çağındaki çocuklarımızı tespit edip onları bir şekilde rehabilite etmeye çalışıyoruz. Amaç hem üniversite öğrencilerimizin işitme testinin göstermek hem de öğrencilerimizi tespit etmeye çalıştık. Öncelikle çocukların orta kulak basınçlarına baktık, herhangi bir enfeksiyon durumu var mı diye baktık. Daha sonra da işitme testlerini yaptık. Biz test yaptığımız çocuklar genel itibariyle kontrol edilmişti. Benim takip ettiğim çocuklardan birkaç tanesi işitme kaybı çıkmıştı. Onları da biz zaten üst mercilere yönlendirdik” diye konuştu.


İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ İŞİTME TESTİNE TABİ TUTULDU


Atık pil toplama kampanyasına en büyük destek yine ilköğretim öğrencilerinden geldi. Zeytinburnu Belediyesi’nin ilçenin çeşitli noktalarına koyduğu atık pil kutularına öğrenciler, evlerinden getirdikleri atık pilleri attı. Gittikleri okullarda geri dönüşümün önemini anlatan görevliler ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Odyometri Bölümü'nde uzman kişiler, ilkokullarda öğrencilere duyu tarama testleri yaptı. Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde teste tabi tutulan 10 yaşındaki Alper Cevher, “İçeride bana bir düğme verdiler. Bana kulaklık taktılar ve ses kayıtları yaptılar. Daha sonra bana dediler ki duyuyorsan butona bas dediler. Ben de ses duydukça düğmeye bastım” şeklinde konuştu.
İşitme testlerine tabi tutulan 10 yaşındaki Türker Cevher ise, “İçeride sesler gelince ben de düğmeye bastım. Ben daha önce öğretmen düzenlemediği için pil toplamadım ama bundan sonra toplayacağım. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’a teşekkür ederim”
ifadelerini kullandı. 


MEHMET BAŞA
İSTANBUL

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim