5A Uydusu Türkiye'yi Dünyaya Bağlayacak, Peki 5A-5B Uydusu Nedir?

5A Uydusu Türkiye'yi Dünyaya Bağlayacak, Peki 5A-5B Uydusu Nedir?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, AA Editör Masası'na yaptığı açıklamada, 5A uydusunun aralık ayı ortasında fırlatılacağını 5B uydusunun ise Haziran 2021 gibi fırlatılacağını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Karaismailoğlu konuşmasında, Türkiye'nin kara, deniz, hava yolları ve raylı sistemlerdeki gücünü artırdığına dikkat çekerek, ülkenin uzaydaki varlığını da dünyaya hissettirdiğini dile getirdi.

Bakan Karaismailoğlu, uydu ve haberleşme projelerine ilişkin şunları söyledi:

"5A uydumuzun imalatları bitti. Aralık ayı ortası itibarıyla 5A uydumuzun fırlatmasını yapacağız. 5A daha çok uydu yayıncılığıyla alakalı, kalite artacak. Peşinden 5B'nin imalatları devam ediyor. 5B'yi ise Haziran 2021 gibi planlıyoruz. Biz asıl farkı 5B'de hissedeceğiz, uydumuzu fırlattığımızda haberleşme hızımız oldukça artacak, internet hızı 56 gigabayta çıkacak. Yerli ve milli teknolojilerdeki gelişmelerin en önemli örneği 6A uydusunun da imalatı devam ediyor, 2022 başı itibarıyla uzaya fırlatacağız. Böylelikle uzayda da kendi teknolojilerimizi kullanmış olacağız."

İnternet erişiminde sadece kırsalda bazı sorunların yaşandığını, kentlerde altyapının iyi olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, gençlere yardımcı olmak için belirli aralıklarla çeşitli internet paketlerini piyasaya sürdüklerini, buna ilişkin gelecek günlerde bazı sürprizlerin yapılacağını bildirdi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı