9 Bin yıl önce ortaya çıktı. Kış aylarında en çok içilen içecek. Meğer 1 bardağı o soruna iyi geliyormuş.

9 Bin yıl önce ortaya çıktı. Kış aylarında en çok içilen içecek. Meğer 1 bardağı o soruna iyi geliyormuş.

Geçmişten günümüze özellikle soğuk havaların vazgeçilmeyen içeceği boza, artık kış aylarının geldiği bugünlerde sık şekilde tüketilmeye başlandı.

Mısır, arpa, darı, yulaf ve çavdar gibi benzer malzemelerin birisinin kullanılması ile hazırlanan boza; özellikle soğuk havalarda insanların içini ısıtarak enerji veren bir içecek olarak bilinmektedir. B vitamini açısından da zengin bir konumda bulunması uzmanlar tarafından tavsiye edilmesinin önünü açıyor.

Anne sütünün de artmasına doğrudan katkı sağlayan boza, genel olarak tarçın ve leblebi ile tüketimi gerçekleştiriliyor.

Soğuk kış günlerinde bünyesini güçlü tutmak aynı zamanda harika lezzetin tadını almak isteyen tüm kişiler tarafından tüketiliyor.

Kış Aylarında Boza Gelenektir

Yaklaşık olarak çıkışı 9 bin yıl gibi bir süre öncesine dayanan boza, Mezopotamya’da ortaya çıkarak daha sonrasında tüccarlar tarafından gemilerle tüm dünya ülkelerine yayıldığı iddia edilmekte. Kelime anlamım olarak Farsça’da “bûza/bûze” olarak da bilinmekte olan Boza, bugünlerde ise benzer nitelik taşıyan bir çok dilde lanse ediliyor. Eskişehir’de boza üretimi gerçekleştiren bir fabrikada 27 yıl gibi bir süredir çalışan Özbek Özkonak, kış aylarında insanların neden bu kadar fazla rağbet göstermiş olduğunu şu cümleleri ile vurguluyor.

‘’Geçmiş zamanlarda kış ayları geldiğinde sokak aralarında sürekli olarak bozacıların dolaşması, kış mevsimi için boza içilmesi gelenek haline getirmiş. Boza sıcak havayı pek sevmediği için yaz aylarında boza bulunması zor hale geliyor. Kışın soğuk havada bozanın muhafaza edilmesi bir nebze olsun daha kolay oluyor’’ diyerek sözlerine şu şekilde devam ediyor.

Ekşimiş Boza Bozuk Sanılıyor

Özbek Özkonak, ‘’ Bozadaki şeker oranına göre ekşimede bir değişiklik meydana gelebileceğine dikkat çekerek, bozadan ekşi bir tat alınması halinde bozulmuş olduğunu zanneden insanlar var. aslında bozanın ekşi olması bozulduğu anlamına gelmiyor. Ekişimiz boza doğal halde mayalanmış olmasından dolayı aslında daha faydalıdır. Ancak insanlarımız tatlı olan bozayı damak zevklerine uygun olduğu için daha çok severek tüketiyor. ‘’ dedi.

Korona Virüs Boza Paket Siparişlerini Artırdı

Yaygın bir şekilde tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs zorluğuna da değinen Özbek Özkonak, ‘’ İnsanların bir boza dükkanına giderek bardak da boza tüketmek yerine, paket siparişinde bulunarak evlerinde tüketim yapmayı daha sık tercih ediyor. Hal böyle olunca da boza paket siparişi doğrudan etkilenerek artmış durumda’’ ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı