• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 16 °C

AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini: Sırbistan İle Kosova Arasındaki Diyaloğun Alternatifi Yok

AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini: Sırbistan İle Kosova Arasındaki Diyaloğun Alternatifi Yok
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, "Sırbistan ile Kosova arasındaki diyaloğun alternatifi yok. Brüksel'de varılan anlaşmaların gerçekleşmesinde garantör işlevi göreceğim." dedi.

PRİŞTİNE (AA) - Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Sırbistan ile Kosova arasındaki diyaloğun alternatifi bulunmadığını belirterek Brüksel'de varılan anlaşmaların gerçekleşmesinde kendisinin garantör işlevi göreceğini söyledi.

Batı Balkan ülkelerine yaptığı ziyaretler kapsamında Kosova'nın başkenti Priştine'de Başbakan İsa Mustafa ile görüşen Mogherini, Kosovalı siyasilere, Sırbistan'la yaşanan tren krizindeki yapıcı ve olumlu tutumları nedeniyle teşekkür etti.

Mogherini, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "Sırbistan ile Kosova arasındaki diyaloğun alternatifi yok. Brüksel'de varılan anlaşmaların gerçekleşmesinde garantör işlevi göreceğim." şeklinde konuştu.

Kosova'dan ayrılmadan önce Mitrovica'daki köprüyü ziyaret edeceğini ifade eden Mogherini, "Mitrovica'daki köprü, artık çatışma ve ayrılığın değil, Kosova'da yaşayan Arnavutlarla Sırplar arasında kurulacak yeni ilişkilerin sembolü olacak." dedi.

AB'nin desteği ile onarılan köprünün Mitrovica halkı için önemine dikkati çeken Mogherini, "Köprü ve Kral Petar Sokağı'nın yeniden canlandırılması, Sırplarla Arnavutlar arasında karşılıklı anlayışa, diyalogla bağdaştırılabilecek her alana katkı sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

Mogherini, Kosova'ya vize serbestisi için şart koşulan anlaşmanın onaylanma vaktinin geldiğini vurguladı

Kosova ile Karadağ arasındaki sınır anlaşmasına da değinen Mogherini, Kosova'ya vize serbestisi için şart koşulan anlaşmanın onaylanma vaktinin geldiğini vurguladı.

Mogherini, vize serbestisi için iki şartın daha yerine getirilmesi gerektiğinin geçen mayıs ayında açık bir şekilde belirtildiğini anımsatarak Kosova'nın, bu şartlardan biri olan organize suç ve yolsuzlukla mücadele konusunda ilerleme kaydettiğini söyledi.

Mogherini, Kosova vatandaşlarına vize serbestisinin uygulanmasının diğer şartı olan Karadağ ile sınır anlaşması şartının da bir an önce Kosova meclisinde kabul edilmesi için siyasi partilere çağrıda bulundu.

"Kosova meclisindeki Sırp bakan ve milletvekillerini esir gibi avucunda tutan Sırbistan'ın hazır olduğunu düşünmüyoruz"

Kosova Başbakanı Mustafa da Kosova'nın Sırbistan ile diyalog sürecini devam ettirmeye hazır olduğunu belirterek, "Kosova meclisindeki Sırp bakan ve milletvekillerini esir gibi avucunda tutan Sırbistan'ın hazır olduğunu düşünmüyoruz." dedi.

Muhabirler: Zülfiya Yakup - Sanela Crnovrsanin

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim