• BIST 93.699
  • Altın 213,460
  • Dolar 5,2873
  • Euro 6,0224
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 13 °C

ABD Apo'yu Türkiye'ye neden verdi?

ABD Apo'yu Türkiye'ye neden verdi?
Abdullah Öcalan’ın Kenya’da paketlenip ABD tarafından Türkiye’ye gönderilmesinin hikayesini yazan Aziz Üstel, dönemin Başbakan’ı Bülent Ecevit’in “Amerika bize Apo’yu neden verdi onu hâlâ ben de bilmiyorum...

Belki Kürt politikasına karşı olan birtakım çevrelerin etkisiyle oldu bu” sözlerini hatırlattıktan sonra “Sahi, Apo’yu ABD neden verdi Türkiye’ye?” diye sordu.

İŞTE O YAZI:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Abdullah Öcalan 7 adama tutsak olmuştu. Kar maskeli, kareli ve çizgili gömlekli, ikisi nişan yüzüklü adamın başına toplandığı Apo, gözlerini kırpıştırarak çevresine bakınırken “Memlekete hoş geldin. Nasılsın?” sorusu geliyordu. Öcalan bir iki yutkunduktan sonra mırıldanıyordu:

(...) -“(...) Eğer bir hizmet imkanım varsa, ben inanıyorum ki vardır.. Daha üst düzeydekilere bildirirsek, ben seve seve hizmet ederim. Çok da iyi ederim... Beni vurmayın da....”

- “Bak kaydediyoruz senin şeyleri..”

- “Edin. Edeceksiniz tabi. Yayınlayın. İşkence etmediniz. Benim içimden geliyor bunları söylemek.. Türkiye’yi seviyorum; hem de çok. Türk halkını da seviyorum. Onlar için iyi hizmet edeceğimden eminim. Gerçekten...”

Apo elini kolunu sallaya sallaya terk ettiği Türkiye’ye yıllar sonra eli kolu bağlı dönüyordu...

O günlerde Öcalan televizyonlara çıkarılsa, PKK’dan silah bırakıp düze inmesini istese belki örgüt bitirilecekti. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel böyle bir senaryoya karşı çıktı. “Bu Apo’yu kahraman gibi göstermek olabilir” dedi. Ecevit de fazla üstelemedi. Böylece önemli bir fırsat kaçırıldı.

Ankara Yenimahalle MİT Yerleşkesi. CIA Ankara Temsilcisi sözü dolandırmadan, Apo’nun kellesini Türkiye’ye sunmak istediklerini söyledi. MİT Müsteşarı Atasagun (...) gözlerini CIA temsilcisinden ayırmaksızın sordu:

- “Koşullar nedir?”

“Operasyon ortak yapılacak. Ne pahasına olursa olsun Öcalan’ın operasyon sırasında kılına bile dokunulmayacak. Türkiye’ye sağ salim getirilecek. AMA İDAM EDİLMEYECEK!”

Şenkal Atasagun bu sözü bir başına veremezdi. Hemen Genelkurmay-Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı arasında müthiş bir telefon trafiği başladı. Ardından herkes Çankaya’nın yolunu tuttu... Toplantı sonucunda Türkiye CIA’nin önerisini kabul etmişti. Yıllar sonra 13 Nisan 2005 tarihinde Bülent Ecevit, Sabah gazetesiyle yaptığı bir söyleşide şöyle diyerek, CIA’yı paketleyip verdiği bu “hediyeyle” ilgili düşüncesini dile getirecekti: “Amerika bize Apo’yu neden verdi onu hala ben de bilmiyorum.. .Belki Kürt politikasına karşı olan birtakım çevrelerin etkisiyle oldu bu..”

Sahi, Apo’yu ABD neden verdi Türkiye’ye?

Aziz Üstel / STAR

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim