ABD Kara Listeye Aldı Xiaomi Türkiye Çıldırdı! Huawei'nin Başına Gelenler...

ABD Kara Listeye Aldı Xiaomi Türkiye Çıldırdı! Huawei'nin Başına Gelenler...

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri Xiaomi'yi kara listeye aldığını açıkladı. Bu açıklamanın ardından Xiaomi hisseleri küresel pazarda büyük değer kaybetti. Huawei'nin Başına Gelenler...

Amerika Birleşik Devletleri geçtiğimiz günlerde ani bir kararlar Xiaomi markasını kara listeye aldığını duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından küresel pazarda ciddi bir değer kaybı yaşayan Çinli şirket sonunun Huawei gibi olmasından korkuyor.

ABD Geri Adım Atacak mı?

Sıklıkla veri sızdırdığı iddialarına maruz kalan Xiaomi yönetimi kendisine yönetilen suçlamaları kabul etmese de Amerika yönetimi, Çin ile arasında yaşanan gerginliğin acısını dev markadan çıkaracak gibi görünüyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Xiaomi için; ürettiği modellerde depoladığı bilgileri Çin ordusuna aktarmakla suçlamıştı. Çin'in ajanı olarak nitelendirilen şirket, kendisine yöneltilen suçlamaları elbette kabul etmiyor hatta bunun üzerine bir de basın açıklaması yayınladı. Ancak ABD'nin geri adım atmaya niyeti yok gibi görünüyor. Öte yandan Çin Hükumetinin ne kadar sıkı bir yönetim şeklini benimsediğini bünyesinde barındırdığı markalara bu anlamda baskı uygulayabileceği düşünülünce Xiaomi'nin siber ajanlık yapıyor olması da çok uzak bir ihtimal gibi gözükmüyor.

Xiaomi Yaptığı Açıklama; 

Şirketlerinin bağlı bulunduğu ülkelerde o ülkelerin yasal kurallarına uygun davrandığını belirten Xiaomi yönetimi, tamamen bireysel ve ticari kullanıma yönelik hizmetler sunduğunu ifade etti.

Şirketimiz Çin Ordusuna Ait Değildir!

Şirketimiz Çin ordusuna ait değildir diyen Xiaomi, Çin ordusu ile herhangi bir bağı bulunmadığını vurguladı. NDAA (ABD Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası) geçtiğimiz aylarda Xiaomi markasını Komünist Çin Askeri Şirketi olarak tanımlamış ve sonrasında ambargo uygulamıştı.