ABD'den Sonra O Ülke de TikTok'a Erişim Yasağı Getirdi!  Engellemenin Sebebi İse Herkesin Ağzını Açık Bıraktı..

ABD'den Sonra O Ülke de TikTok'a Erişim Yasağı Getirdi! Engellemenin Sebebi İse Herkesin Ağzını Açık Bıraktı..

ABD'nin ardından bir ülke daha TikTok'a engel getirdi. Sebebi herkesi kokuttu. Sosyal medya uygulaması Tiktok'a olan tepkiler çığ gibi büyüyor. Çin menşei uygulamayı ardı ardına kaldırıyorlar... Sebebi ise çok korkunç...

Dünya üzerinde iki milyar kullanıcısı olan Tiktok'un erişimine engel ilk olarak ABD'den gelmişti. Şimdi de İtalya Tiktok'a erişim yasağı getirdi. Yaşanan üzücü bir olayın ardından Tiktok'u artık İtalya'da 13 yaşın altındakiler kullanamayacak.

İlk olarak hayatımıza musical.ly ismi ile giren kaydedilen videoya dublaj yapma seçeneği getiren uygulama, bytedance uygulaması ile birleşerek ismini TikTok yaptı. Tiktok'un sadece Türkiye'de 30 milyon kullanıcısı bulunurken dünyada da bir furya olarak hızla yayıldı ve 2018 yılında en çok indirilen uygulamalar arasına girmeyi başardı. Ancak ABD ile bazı anlaşmazlıklar nedeniyle az kalsın banlanacaktı. Bunun yanında aslında genç kitleyi hedefleyen TikTok'un eleştirilere yol açan bazı haberleri de gündeme gelmişti.

Bu nasıl bir trend?

Bunlardan sonuncusu ise İtalya'da talihsiz ve oldukça üzücü bir olayla gündeme geldi. İtalya'da TikTok kullanan henüz on yaşındaki bir kız çocuğu "trend" olan bir video çekmeye çalıştı. Öğrenenlere bu nasıl bir trend dedirtecek "akım" için video çeken kişiler kendilerini kemer ya da benzeri bir araç ile boğuyorlardı. On yaşındaki kız çocuğu da bu şekilde video çekmeye çalışırken hayatını kaybetti. İtalya'yı ayağa kaldıran olay sonrasında TikTok ile ilgili karar alındı.

Erişim yasağı var ancak kayıt aşamasını geçmek basit

Aslanda Tiktok'a olan erişim on üç yaşın altındakilere yasak ancak bu durumu delebilmek oldukça kolay. Ülkemizde de aynı durum mevcut olduğu için çocuk yaştaki herhangi bir çocuğun her türlü internet sitesine erişebilmesi aslında çok kolay. Bu nedenle oldukça üzücü bir olayın yaşandığı İtalya'da bu denetimlerin daha sıkılaştırılması için önlem alınması gündemde.

Ülkeyi derinden sarsan olay sonrasında savcılık bir soruşturma başlatma kararı aldı. İtalya'daki yetkililer ise yaşanan ölüm sonrasında 15 Şubat tarihine dek on üç yaşından küçük bireylerin sisteme girişlerini blokelemeyi talep etti.

Tiktok sözcüsü açıklama yaptı

Kayıt esnasındaki gevşeklik nedeniyle yaş sınırına takılmadan üye olunabilen Tiktok uygulamasının denetimlerini güçlendirmesi bekleniyor. TikTok'un İtalya'daki sözcüsü ise açıklamalarda bulundu. Sözcü'nün açıklamasına göre gizlilik ve güvenlik TikTok firmasının ilk önceliklerinden biri. Bu nedenle toplum ile özellikle genç kitleyi koruma adına durmaksızın çalıştıklarını açıkladı.

İlgili Haberler