ABD'li Bilim insanları araştırdı Günde 2- 3 fincan kahve içersek vücutta bakın neler oluyor

ABD'li Bilim insanları araştırdı Günde 2- 3 fincan kahve içersek vücutta bakın neler oluyor

Amerikalı bilim insanlarının araştırma sonuçları gündeme damgasını vurdu! Kahve tiryakileri bu habere çok sevinecek! Kahveyi sade içiyorsanız ve günde iki ya da üç fincan tüketiyorsanız... İşte kahve hakkında şaşırtan gerçek...

Amerikalı araştırmacılar ortaya koydu, kahve ile vücuttaki yağlanma arasında negatif bir ilişki olabilir! Uzmanların ortaya koyduğuna göre günlük olarak kahve tüketenler ile tüketmeyenler arasındaki fark ortaya çıktı!

Kahve içenlerin vücudundaki yağ oranının daha az olduğu görüldü...

Amerikalı Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin yayınladığı Ulusal Sağlık ve Beslenme Araştırması Anketi sonuçlarına göre günde iki ya da üç fincan kahve tüketmek vücuttaki yağ oranını etkiliyor. 20 ile 44 yaş arasındaki kadınların hem vücudunda hem de karın bölgesindeki yağ oranı; kahveyi günde 2 ya da 3 fincan içenlerin içmeyenlere göre %3,4 oranında daha az olduğu ortaya kondu. Her yaştan kadına bakıldığında ise aynı oranın  yüzde 2,8 olduğu görüldü.

Erkeklere bakıldığında ise günde iki ya da üç fincan kahve içen 20 ile 44 yaş arasındaki erkeklerin vücudundaki ve karın bölgesindeki yağ oranı içmeyenlere oranla %1,3 daha az.

Obezite ile mücadelede etkili olabilir

Uzmanların ortaya koyduğu diğer bir durum ise kahvenin kafeinli olup olmamasının durumu değiştirmediği. Bu nedenle kahve içerisinde kafein dışındaki başka bir madde yağ oluşumunu önlüyor olabilir. bu durum uzmanları çok heyecanlandırdı çünkü obezite ile mücadelede kahve içerisindeki bu madde çok büyük bir yarar sağlayabilir.

Peki kahveyi ne zaman içmek gerekiyor?

İçerisindeki kafein nedeniyle kahve aslında günün her saati içilmemeli. Çünkü uzmanlar, kahvenin özellikle yatmadan öncesinde içilmesi ile vücut saatinin de değiştiğini dile getiriyor. 

Bakıldığı zaman uykudan hemen öncesinde kahve kesinlikle içilmemeli, en doğru zaman ise genel olarak yatmadan altı ya da sekiz saat öncesi. Dengeyi ayarlamak ise kahveyi tüketen kişiye göre değişmekte bu nedenle biraz vücudu dinlemekte yarar var.

Kahveyi ne kadar içmeli?

Bazı uzmanlar kahveyi saat sabah on ile öğle vakitlerinde içmek gerektiğini ve bu saatlerde kahve içmenin enerji düzeyini iyi dengeleyeceğini dile getiriyorlar. Ancak eğer saat 13.00'de kahve içip saat 16.00 olduğunda tekrar canınız kahve istiyorsa biraz ara vermeniz iyi olacaktır. Çünkü vücudunuz bağımlılık geliştirmiş olabilir. Vücut dengesini bozabilecek olan bu durum başta uyku problemi olmak üzere kalp hastalıklarına kadar yol açabiliyor. 

Bu nedenle Mayo Clinic'in ortaya koyduğuna göre günlük kafein alımı da en fazla 400 miligram olmalı. Bu da yaklaşık olarak dört fincan kahveye tekabül ediyor.