ABD'li Bilim insanlarından kanser tedavisinde umut Kanser Hücrelerini aç bırakıp öldüren buluş...

ABD'li Bilim insanlarından kanser tedavisinde umut Kanser Hücrelerini aç bırakıp öldüren buluş...

Kanser hızla bir çok yerde görülmeye devam ederken dünyanın dört bir yanında ise kanserle ilgili araştırmalar sürüyor. Son buluş ise kanser hücreleriyle doğrudan ilgili.

Şimdilerde korona virüs bütün dünyada yayılsada dikkat edilmesi gereken çağımızın en kötü hastalığı kuşkusuz kanser.

Hayatımız boyunca yakınlarımızdan en az biri kansere kurban gitmiştir. Çevremizde hızla yayılan bu hastalıkla ilgili dünyanın dört bir yanında ise çalışmalar sürüyor. Yapılan son bir araştırma ise ABD'den geldi.

ABD'li bilim insanları tarafından yapılan araştırma kanser hücreleriyle ilgili doğrudan ilgili. Peki detaylarında neler var?

Bilim insanları, kanser hücrelerini, büyümeleri için hayati gulatamin enziminden mahrum bırakarak çoğalmalarını engelleyen yöntem geliştirdi.

ABD’deki Vanderlit Üniversitesi Tıp Merkezinden bilim insanları, gulatamini hücre bloklarına taşıyan ACST2 proteinin üretimini bloke ederek hücreleri ‘aç bırakmayı’ başardı.

Kanser hücrelerinin normal hücrelerden iki kat hızlı bölünüp çoğaldığını belirten bilim adamları, bu yüzden hücrelerin biyosentez için daha fazla glutamine ihtiyaç duyduğunu, bunun da vücuttaki ACST2 seviyesini yükselttiğini ifade etti.

KANSER TEDAVİSİNDE KULLANILABİLECEK

Araştırmacılar, ACST2’nin işlevini bloke etmek üzere V-9302 adlı bir taşıyıcı molekül engelleyici sentetik enzim geliştirdi. Laboratuvar ortamında fareler üzerinde ve kök hücrelerle yapılan deneylerde söz konusu enzimin kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını engellediği ve oksitleme hasarıyla birlikte hücre ölümüne yol açtığı görüldü.

Bulguların kanser tedavisinde kullanılabileceği kaydedildi.

Araştırmanın sonuçları “Nature Medicine” dergisinde yayımlandı.

AA

En Yeniler