ABD'li ünlü yatırım bankasından Türk Lirası Yorumu! Gücü sınırlanabilir!

ABD'li ünlü yatırım bankasından Türk Lirası Yorumu! Gücü sınırlanabilir!

ABD'nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs Group Inc., 2021 yılı dolar tahmini ve Türk Lirası yorumu..

Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs Group Inc., 2021 yılı dolar tahmini ve Türk Lirasının değer alma süreci ile ile ilgili açıklama yaptı.

2020 yılı Aralık ayı içerisinde doların düşüşünün uzun süreli olmayacağını aksine 2021 Ocak ayı itibarıyla yükseleceğini belirten yatırım uzmanları ve bankalar bu iddialarını geri çekmeye başladı. ABD'li en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs Group Inc., dolar tahminlerini güncelleyerek eğrinin aşağıyı göstereceğini belirtti. 

2021 yılı ekonomik gidişatını göz önünde bulundurarak bir rapor hazırlayan Goldman Sachs, sadece Dolar değil Türk Lirasının gidişatı üstünde de durdu.

Türk Lirasının Değerlenmesi Sınırlanabilir

2021 yılı Ocak ayında Joe Biden'ın Başkanlık koltuğuna oturması sonrasında piyasaların durulmaya başlayacağını belirten çoğu yatırım uzmanı ve banka, doların yeniden yükselmeye başlayacağını iddia ediyordu. Ocak ayının son haftasına girmiş olmamıza karşın halen yükselişe geçmeyen ve ve eğrisinin yönünü aşağıda tutan dolar ile ilgili 2021 yılı öngörüleri de güncellendi. 

Bu güncellemelerden biri de Goldman Sachs bankasından geldi. Dolar eğrisinin aşağı yönlü olacağını belirten  Goldman Sachs, Türk lirası hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Dolar Düşmeye Devam Edecek

Dolar tahminlerini 3'er aylık periyotlar üzerinden yapan  Goldman Sachs, 2021 yılının ilk 3 ayı için doların 7,50 liradan 7 liraya düşeceğini, 6 aylık süreçte 7,75'den 7'ye ve 12 ayı sonunda ise; 8'den 7,50 liraya kadar düşürdü.

Son aylara bakıldığında Türk Lirasının, dolar karşısında oldukça fazla değer kazandığını belirten  Goldman Sachs, bu değerin sınırlı olabileceğine de değindi.

2020 yılının Kasım ayında ciddi bir düşüş yaşayan doların Aralık ayı itibarıyla piyasalarda bulunan dengesizlik nedeniyle düştüğü ve düşmeye devam edeceği de öngörülüyor. Yılbaşından bu güne kadar dolar karşısında yüzde 14  ile en çok değer kazanan para birimi ise Türk lirası ancak  Goldman Sachs, Türk Lirasının gücü, döviz rezervlerinin yeniden biriktirilmesi amacıyla gerekli bir teşebbüsle sınırlandırılabilir ifadelerine yer verdi.