ABD’ye cevap verdi: O yılan gelir sizi de sokar

ABD’ye cevap verdi: O yılan gelir sizi de sokar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bana dokunmayan terör örgütü bin yaşasın anlayışı var. ’PYD’nin şimdi bana zararı yok, o iyidir, işbirliği yapabiliriz onunla.’ Ama yarın o yılan gelir sizi de sokar. Terör örgütüne destek veren birçok ülke o terör örgü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ocak ayında kötü hava koşulları nedeniyle iptal edilen Macaristan ziyaretini kapsamında Budapeşte’de temaslarına başladı. Çavuşoğlu, temasları kapsamında Macar mevkidaşı Peter Szijjarto ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby’nin “PYD’yi terör örgütü olarak görmüyoruz” açıklamasını eleştiren Çavuşoğlu, “Her şeyden önce müttefikimiz ve model ortağımız Amerika ve birçok ülkenin bir karar vermesi gerekiyor. Özellikle DAEŞ ile mücadele ve Suriye konusunda 65 ülke var koalisyonun içinde Ortak olarak 65 ülkeyi mi tercih edeceğeyiz yoksa terör örgütlerini mi kendimize ortak seçeceğiz? Esasen bugüne kadar DAEŞ’in başarılı olmasının sebebi de bu. Biz 65 ülke bir araya geliyoruz sürekli toplanıyoruz. Bazen 22 ülke olarak küçük grup altında toplanıyoruz. Suriye destek grubu formatında da bir araya geliyoruz. Ama hep toplanıyoruz, toplanıyoruz. Bugüne kadar bir terör örgütü ile mücadele edemedik. DAEŞ halen Irak topraklarının yüzde 35’ini, Suriye topraklarının yüzde 45’ini de işgal ediyor. Aslında bu 65 ülkenin acizi yetinin göstergesidir. Yani biz DAEŞ’le mücadele edemiyoruz, başka bir terör örgütüne yönelelim, onu kendimize ortak seçelim ve o terör örgütünden medet umalım. Hem bir aciziyet göstergesi hem de terörle mücadelede başarısızlığın göstergesi” dedi.


“TERÖR ARASINDA BU İYİ, BU KÖTÜ DİYE BİR TANIM OLABİLİR Mİ?”
Bu yönden de terörle mücadele edilemeyeceğini kaydeden Çavuşoğlu, “Bu anlayışla yani DAEŞ bize göre bir terör örgütü hem de kanlı bir terör örgütü. İslam’ın düşmanı bir terör örgütü. El Nusra da terör örgütü, El Kaide de terör örgütü, PKK da terör örgütü. ABD’ye göre de PKK terör örgütü, AB’ye göre de PKK terör örgütü. Dolayısıyla DAEŞ kötü çünkü radikal. Ama PYD, PKK daha iyi. Niye? Çünkü Marksist-Leninist. Çünkü onlara göre seküler. Böyle bir anlayış olur mu? Terör arasında bu iyi, bu kötü diye bir tanım olabilir mi? O da terör örgütü, bu da terör örgütü. Birisi laik, seküler, daha iyi diyemezsin. Avrupa’da bazı sol partiler PKK ile aynı ideolojiyi paylaştığı için onu terör listesinden çıkarmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.
“TERÖR ÖRGÜTÜNE BİRÇOK DESTEK VEREN BİRÇOK ÜLKE O TERÖR ÖRGÜTLERİ TARAFINDAN VURULMUŞTUR”
Böyle terörle mücadele olmayacağını sözlerine ekleyen Çavuşoğlu, “Bana dokunmayan terör örgütü bin yaşasın anlayışı var. Yani PYD’nin şimdi bana zararı yok o iyi, onunla iş birliği yapabiliriz. Ama yarın o yılan gelir seni sokar. Diğer terör örgütleri olduğu gibi. Terör örgütüne birçok destek veren birçok ülke o terör örgütleri tarafından vurulmuştur. O nedenle ABD’nin içine düştüğü bu yanlışı garipsiyoruz. ABD’nin de bir karar vermesi lazım. Ortak olarak bizi mi seçiyor, terör örgütlerini mi seçiyor.

Biz ABD’li dostlarımıza Biden’a çok açık bir şekilde PKK ile PYD’nin, YPG’nin nasıl iç içe olduğunu verdik belgeleriyle. Kendilerine bunu defalarca anlattım. Tepkimizi McGurk orda Polat Can diye Kandil’den gelen PKK teröristi ile bir araya geldiğinde de söyledik, anlattık. PYD’nin içinde PKK’lıların nasıl yer aldığını, yönetiminde nasıl olduğunu resimleriyle, isimleriyle verdik. Bir terör örgütünü terör listesine alıyorsunuz, onunla beraber olan ve başka bir yapılanma içinde olan terör örgütünü siz terör örgütü olarak görmüyorsunuz. Buna en hafif tabiri ile saflık mı diyelim başka ne diyelim bilmiyorum. Bu kabul edilemez” ifadelerini kullandı.


“DOSTLARIMIZIN VE MÜTTEFİKLERİMİZİN BİR KARAR VERMESİ LAZIM”
Rusya’nın PYD’yi muhalefetin içine sokmaya çalıştığını sözlerine ekleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Muhalefet ne
den kabul etmedi? Bu sadece Türkiye’nin görüşü değil. Çünkü Suriye’deki muhalefet ve tüm unsurlar PYD, YPG’yi terör örgütü olarak gördükleri için kendi içlerinde terör örgütünü görmek istemediler, kabul etmediler. Bölgedeki araziyi bilen tüm ülkeler de PYD, YPG’yi terör örgütü olarak görüyor. Tüm ülkeler buna terör örgütü derken bölgede bazı ülkelerin sadece DAEŞ ile mücadelede kullanıyoruz diye terör örgütü olarak görmüyoruz demesi doğru bir yaklaşım değil. Terörle mücadelede de akılcı bir yaklaşım değil. Bunu açık ve net söylüyoruz.

Onun için dostlarımızın ve müttefiklerimizin bir karar vermesi lazım. DAEŞ ile mücadelede ve Suriye’de ortaklarımız biz miyiz yoksa oradaki terör örgütleri mi? Bazılarımız bunu seçsin, diğerleri onu seçsin. Bu anlayışta iyi niyet aramayız. Bu anlayış devam ettiği sürece biraz önce söylediğim gibi göç ve mülteci sorunu ve diğer insani sorunlar devam eder. Umarım dostlarımız ve müttefiklerimiz hatalı yaklaşımından vazgeçerler, gerçeği görürler. 5 sene önce Suriye’deki gerçeği görmediler, geçen sene bundan dolayı üzüntülerini belirttiler. Öyle anlaşılıyor ki şu anda maalesef Suriye’deki ve Irak’taki gerçeği tam olarak halen göremiyoruz. Bugünkü mevcut tablonun da esas sebebi bu” açıklamasını yaptı.

Kaynak:Haber Kaynağı