Aç Karnına Bir Kaşık Zeytinyağı Yediğinizde O sorunu yok eder

Aç Karnına Bir Kaşık Zeytinyağı Yediğinizde O sorunu yok eder

Zeytinyağını Sofranızdan eksik etmemek için bir neden daha! Zeytinyağının mucizelerini bilmeyen yoktur. Ama bunu ilk kez öğreneceksiniz

Zeytinyağını açıklarken Canan Karatay onu meyve suyu olarak tanımlıyor. Hatta dünyanın en sağlıklı meyve suyudur diyerek içilmesini öneriyor.

Katıldığı etkinliklerde programlarda Canan Karatay zeytinyağı içerek öncülük ediyor bu akıma.

Ancak yapılan araştırmalar aslında Canan Karatay'ın ne kadar haklı olduğunu ortaya çıkardı. Bakın Zeytinyağının mucizeleri nelermiş.

Arkadaşlarınızla paylaşmayı lütfen ihmal etmeyin

Zeytinyağının sağlık için faydaları saymakla bitmez. En basiti; sabahları aç karnına içilen bir çorba kaşığı zeytinyağı mideyi rahatlatır, yanmayı ve gaz problemlerini önler.

Zeytinyağı ile hayatı güzelleştirmenin 101 yolunun anlattığı ‘Zeytinyağı Tutkusu’ isimli kitabında Carol Firenze anlatıyor:

“Zeytinyağı sadece sindirim amacıyla vücuda alınmaz. Yüzyıllardır uygulanan pek çok tedavide bu yağın yeri vardır. Bu tedavi rahatsız bölgeye zeytinyağı sürülerek yapılır. Örneğin kulak ağrılarından tutun da saçtaki bitkileri yok etmeye, deniz anası ısırıklarından  güneş yanıklarına kadar birçok tedavide zeytinyağı kullanılır.”

İşte zeytinyağıyla sağlığınızı güzelleştirmenin yollarından bazıları:

Mide ve sindirim sistemini dinlendirin

Sabah uyandığınızda hiçbir şey yemeden önce sindirimi kolaylaştırmak için bir çorba kaşığı zeytinyağı için. Sadece midenizi rahatlatmaz, mide asidini ayarlar ve ülseri engeller. Tabii mide yanması ve gaz problemlerine karşı da kullanılabilir.

Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürüğü giderme

3-4 kaşık limon suyu, bir bardak bal ve yarım bardak zeytinyağını bir tencereye koyun. Yaklaşık beş dakika kısık ateşte ısıtın. Her iki saatte bir, bir çorba kaşığı için. Soğuk algınlığını yenmede bu tedavi birebir, tabii boğaz ağrısı ve öksürük de kendiliğinden geçecek.

Kulak şikayetlerini tedavi

Zeytinyağı tıkanmış kulakları temizlemekte ve kulak ağrılarını dindirmekte kullanılabilir. Kulakları temizlemek için birkaç damla ılık zeytinyağını sorunlu kulağa damlatın. Bir kulağınız üstte kalacak şekilde ve başınızı bir havlunun üzerine koyarak birkaç dakika uzanın. Sonra öbür tarafınıza dönün ki zeytinyağı kulağınızdan havluya aksın.

Dikkat: Eğer kulak zarınızda bir delik olduğundan kuşkulanıyorsanız ya da ciddi bir tıbbi probleminiz olduğunu düşünüyorsanız, kesinlikle kulağınızdan içeri hiçbir sıvı damlatmayın.

Güneş yanığı sonrası zeytinyağı tedavisi

Aynı miktarda sızma zeytinyağı ve suyu karıştırın. Mayonez kıvamında yumuşak bir karışım elde edinceye kadar çırpın. İlgili bölgeye sürün.

Yıpranmış cilt için zeytinyağı ve papatya çayından oluşan bir kompres yapın. Bölgeye uygulayın.

Kuru ve çatlak ciltleri rahatlatmak için zeytinyağı merhemi

Yarım kilodan biraz az sızma zeytinyağını 40 gr. Balmumu ile karıştırın. Eriyinceye kadar yavaşça ısıtın. Soğuyunca kuru veya çatlak bölgeye uygulayın. Kalanını kapalı bir kavanoza koyup serin bir yerde saklayın. İsterseniz içine sevdiğiniz bir esans yağından birkaç damla ekleyebilirsiniz. Bu karışık gerçek bir şifa verecektir.

Yarın: Güzel bir cilt için zeytinyağlı özel formüller

Hazırlayan: Fatma Belgin
HtHayat