Aç Karnına Yemekten önce 2 Kaşık lahana turşusu suyundan içince o sorun biter ve...

Aç Karnına Yemekten önce 2 Kaşık lahana turşusu suyundan içince o sorun biter ve...

Bağırsaklarımız ve Midemiz için Vücudumuzun İkinci beyni denir! Peki onları güçlendirmenin bir yolu yok mu? Elbette var..

Midemizde ve bağırsaklarımızda oluşacak bir sorun kuşkusuz sağlığımızı olumsuz anlamda etkileyecektir. Midemiz hayatımız için önemli bir organ. Midemizde Sindirilemeyen bir çok yiyecek sağlığımıza olumsuz anlamda etkiler yapar.

Öyle ki midemizin sindiremediği bir besin gün boyu rahatsız olmamıza neden olur.

Güçlü bir mide ve sindirim sistemi ancak sağlıklı besinlerle mümkün olabiliyor. Bağışıklık sistemimiz ne kadar güçlü olursa hastalıklara yakalanma riskimiz o kadar az olmakta.

Midemizi Güçlendirecek bazı bilgiler var. Şimdi sizlere vereceğimiz bu küçük ama harika bilgiler sayesinde sizlerde midenizi koruyabilecek ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabileceksiniz.

Unutmayın Güçlü ve sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmek şart. Bilgileri önemsiyorsanız eğer arkadaşlarınızın yararlanması adına paylaşmayı ihmal etmeyin.

İşte herkesin bilmesi gereken Milliyet'in Pembenar ekinde yer alan o yararlı bilgiler:

1-HER YEMEKTEN ÖNCE ELMA SİRKESİ İÇİN
Her yemekten önce mümkünse 1 ya da 2 yemek kaşığı elma sirkesi içilmeli. Fermente elma sirkesi mide yanmasını giderip azalan mide enzimini yerine koyar. Aynı zamanda doğal bir dezenfektan olduğu için besinlerle alınan bakterileri de yok eder.

2-KIRMIZI PANCAR MİDE ASİDİNİ DENGELİYOR
Haşlanmış ya da fermente edilmiş kırmızı pancar, mide asidi olan betain Hcl için en iyi kaynaktır. Kırmızı pancar, safra asitlerini de uyaracağından kabızlığa çok iyi gelir. Hatta haşlanmış pancarı elma sirkesiyle birlikte tüketmek de fermente edemeyenler için çok kısa ve net çözümdür.4

3-YEMEK ÖNCESİ VE YEMEK BOYUNCA SU İÇMEYİN
Yemeğe 15 dakika kala su tüketimini sonlandırın. Yemek boyunca ve yemekten 1 saat sonrasına kadar su içmeyin. Düşük mide asidi hazmı zorlarken onun, su ya da diğer sıvılar tarafından seyreltilmesi, hazmı daha da zorlaştırır.

4-LOKMALARINIZI 8-9 KEZ ÇİĞNEYİN
Lokmalar mutlaka iyice çiğnenmeli, her lokma için bu sayı 8-9 kez olmalı. İyice çiğnenen besinlerin sindirimi kolaylaşır ve beyin, tokluk hissini daha çabuk kavrar.

5-AKŞAM ÇİĞ SALATA TÜKETMEYİN
Akşam öğününde salata tüketilmemeli. Çiğ sebze ve meyvelerin hazmı zor olur. Bu sebeple daha çabuk sindirilebilen buharda pişirilmiş sebze, zeytinyağlı sebze, avokado ya da fermente sebzeler tercih edilmeli.

6-LAHANA TURŞUSU SUYU TÜKETİN
Ev yapımı fermente gıdalar sindirime yardımcı olan, bağırsak florasını güçlendiren ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren önemli probiyotik besinlerdendir. Evde fermente edilmiş lahana turşusu suyu aynı sirke kullanımındaki gibi yemekten önce 1 ya da 2 yemek kaşığı içilebilir.

7-HAMUR İŞİ VE MAYALI ÜRÜNLERİ AZALTIN
Beslenme düzeninde hamur işi ve mayalı karbonhidrat grubu azaltılmalı, protein içeren besinler daha çok tüketilmeli. 

İlgili Haberler