Acı Biber Sadece ağzımızı yakmıyormuş vücuda 1 ay yenirse bilinmeyen bir etkisi çıktı

Acı Biber Sadece ağzımızı yakmıyormuş vücuda 1 ay yenirse bilinmeyen bir etkisi çıktı

Acı biber hakkındaki o gerçek bilin insanlarını şaşırttı. Sekiz senedir bunun üzerinde çalışıyorlardı. Acı biber yiyen insanlarda gözlemlenen gerçek şaşkına çevirdi. Acı biberin çok ilginç gelecek bir özelliği keşfedildi...

Kırmızı acı biber aslında sağlığımız için sandığımızdan çok daha faydalı. İlginç bir araştırma sonucu ortaya çıkaran acı biber bilim insanlarını şaşkına çeviren veriler ortaya koydu. Acı biberin harika faydası ölüme bile çare...

İngiliz basınında çıkan haberin işaret ettiğine göre sekiz senedir üzerine çalışan insanları acı biber öyle bir şaşkınlığa uğrattı ki. Acı biberin bu faydasını duyalar marketlere akın ediyor. Sekiz yıl sürmüş olan araştırma, Hastanede Tedavi ve Sağlık Hizmetleri Enstitüsü (IRCCS) Neuromed'de görevli olan Marialaura Bonaccio tarafından yürütüldü. Bilim insanı Bonaccio'nun ortaya koyduğu sonuca göre acı biber tüketenleri kalp krizinden ölme riski yüzde kırk oranında, inmeden ölme ihtimalleri ise yüzde altmış oranında azalıyor.

Ölüm riskini azaltıyor

İtalya'nın Molise bölgesinde ikamet eden 22 bin 811 insanın sekiz sene boyunca sağlık durumları araştırma kapsamında izlendi. Buna göre ise haftada en az dört kez acı biber yiyenlerde kalp ve serebrovasküler sebeplerle bağlantılı olan ölüm risklerinin azaldığı görüldü.

Acı biberi hafta içerisinde en az dört kez tüketenler ile tüketmeyenler kıyaslandığında, acı biber yiyenlerin avantajlı olduğu görüldü. Buna göre de acı biber yiyenler, yemeyenlere göre bir kardiyovasküler rahatsızlıkla bağlantılı ölüm oranı yüzde otuz dört oranında daha düşük oldu. Ayrıca acı biber yiyenlerin yemeyenlere oranla diğer nedenlerle ölüm risklerinin de yüzde yirmi üç oranında daha az olduğu gözlemlendi.

Yeme alışkanlıkları fark etmiyor, biber yiyen uzun yaşıyor

Araştırmanın ortaya koyduğu en ilginç sonuç ise Akdeniz beslenme alışkanlığına sahip daha sağlıklı adlandırılabilecek olan grup ile sağlıksız beslenen gruplar arasında herhangi bir fark yok. Yani sağlıksız beslenseler bile kırmızı biber tükettikleri için vücutları daha dirençli çıktı. 

Doktorlar bu bağlantının nedeninin acı biberdeki iltihap azaltıcı kapsaisin maddesi içermesinden kaynaklı olduğunu düşünüyor.

İlgili Haberler