Açılacak Diye Seviniyorduk Ancak Kötü Haber Geldi! Restoran ve Kafelerle İlgili Şok Eden Açıklamalar...

Açılacak Diye Seviniyorduk Ancak Kötü Haber Geldi! Restoran ve Kafelerle İlgili Şok Eden Açıklamalar...

Restoran ve kafeler kasım ayındaki ikinci karantinadan bu yana kapalıydı ancak yakın zamanda kademeli olarak yasakların kaldırılacağı konuşuluyor. Bakanlıkların aldığı kararlar sevindirse de son dakikada gelen açıklama işletme sahiplerini tedirgin etti.

Kafe, lokanta ve restoranlar Mart ayında kepenkleri kaldırmaya hazırlanıyor. Koronavirüs nedeniyle pek çok önlem alacak olan kafe ve restoranlar için artık açılmaya gün sayarken yeme içme sektöründen üzen bir açıklama geldi. Happy Moon’un yönetim kurulu başkanı Hüseyin Aymutlu, kapasitelerin azaltılacak olmasına değinerek kar oranının çok düşeceğini dile getirirken korkunç bilançoya işaret etti...

Bir milyondan fazla vatandaş işsizlik riski ile karşı karşıya

Cumhuriyet gazetesi yazarı Jale Özgentürk'ün yaptığı habere göre; yeme içme zinciri Happy Moon’un yönetim kurulu başkanı Hüseyin Aymutlu, dikkat çeken açıklamalar yaptı. Aymutlu, kafelerin açılması ile alakalı olarak, giderlerin yüzde yüz olacağını ancak gelecek olan karın yüzde elli ya da yetmiş olacağına dikkat çekti. Bu durumun işletmelerin sonu olacağını açıklayan Aymutlu ticari riskin yüksek olduğunu duyurdu. Aymutlu'nun belirttiğine göre kar elde edemeyen kafelerde ilerleyen dönemde yüzde elli oranın işten çıkarma durumlarının yaşanabilir. Bu ise bir milyondan fazla insanın işinin tehlikede olduğu anlamına geliyor.

Dünyayı iflas dalgası bekliyor

Kapalı olan zamanlarda maliyetler daha da arttı. Üzerine faturalarda yüzde yirmi oranında zam görüldü. Bunun yanında kapanan restoranların yüzde otuz beş gibi bir kısmı tekrar açılamayacak. Bu da bir buçuk milyon insanın işsiz kalacağı anlamına geliyor. Diğer taraftan ise virüsün uzun süre etkisini koruması ile kafe ve restoranların durumunun ilerleyen zamanlarda da belirsizleşmesi... İstatistikler 2021 senesinde ise dünyada büyük bir iflas krizi yaşanacağını gösteriyor. Mart ortasında ya da sonunda normalleşme için ilk adımda restoran ve kafeler, nisan ayından itibaren de turizm sektörü hareketlenmesi planlanıyor. Ancak, tehlike hala kapıdayken net bir açıklama hala yok.

Planlama veya anlaşma yapamıyoruz

Hala belli olmayan kurallar nedeniyle bir planlama yapamadıklarını bildiren Happy Moon’un yönetim kurulu başkanı Hüseyin Aymutlu, bu nedenle kısa çalışma ödeneğinin yatırılmasından sonra açılacaklarını dile getirdi. Ancak kuralların bildirilmemesi nedeniyle kaç kişi ile işe devam edilebileceğini bilmediklerini dile getiren Aymutlu, önümüzdeki kış için de karantina korkusunun olduğunu dile getirdi. Aymutlu, yeni AVM'lerde anlaşma yapmayı planladıklarını ancak bu belirsizlik nedeniyle hiçbir yere imza atamadıklarını açıkladı. Eylül ve ekim ayındaki gelişmelerle hareket edeceklerini duyuran Aymutlu, bir milyondan fazla insanın işinin tehlikede olduğunu da sözlerine ekledi.

İlgili Haberler