Açılması beklenen kafe ve restoranlar için kötü haber geldi! Çıkan rapor üzecek

Açılması beklenen kafe ve restoranlar için kötü haber geldi! Çıkan rapor üzecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs tedbirleri kapsamında kafe ve restoranların açılması ile ilgili kararlarla ilgili açıklama yaptı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süredir kapalı tutulan ve sadece paket servisi yapmasına izin verilmişti. Bu süre zarfında ekonomik gidişata dayanamayan ve işletmelerini kapatmak zorunda kalan işletmelerin ardından ülke genelinde bir araştırma yapıldı. 

Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD), tarafından yapılan araştırma sonucunda mevcut sistemle ve ilerleyen süreçle ilgili bir rapor hazırlandı. Hazırlanan rapora göre, 700 bin kişi işsiz kalma riski ile karşı karşıya kalabilir.

Yeme- içme sektörüne destek ve hibe verilmesinin gerekliliğinin anlatıldığı raporda bu işletmelerin kapatılmasının ardından vergi kaybı yaşanacağının da altı çizildi.

35 Bin İşletme Bir Daha Açılamayabilir

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ülkede salgının ilerlemesini engellemek amacıyla kapatılan kafe, restoran ve lokantaların açılması ile ilgili çağrıda bulunan işletme sahiplerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilerleyen süreçte yapılacak olan kabine toplantısında bütün bu kararların yeniden değerlendirilmeye alınacağını ifade etti. 

Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) geçtiğimiz günlerde yeme- içme sektörüne ilişkin bir araştırma raporu hazırladı. Hazırlanan rapora göre; yeme- içme sektörünün açılış süreci uzar ve ve işletmelere destek verilmezse ülke genelinde 700 bin kişinin işini kaybetme ihtimali ile karşı karşıya kaldığı ifade ediliyor. 

Raporda; ülke genelinde bulunan 35 bin işletmenin bir daha açılmama tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı belirtilirken, marka restoranlardan küçük işletmelere kadar birçok işletme sahibi ile yüz yüze konuşulduğu ve mevcut durumun onlardan dinlendikten sonra raporlaştırıldığı ifade ediliyor.

Vergi Kaybı Çok Büyük Olacak

Yaşanan sıkıntıların sadece işletme sahipleri ve çalışanları için değil devlet için de sıkıntı yaratacağı belirtiliyor. İşletmelerin kapanması durumunda yaklaşık olarak 47 milyar lirayı bulan vergi kaybı yaşanacağı da ifade edildi.

Restoran ve kafelerin açılması için Mart ayının beklendiği ve açılışın ardından bu tür mekanların yüksek talep göreceği tahmin ediliyor. İşletmelerin devamlılığının sağlanması, kamuya ve istihdama da fayda sağlayabilmesi için açılmasının ve desteklenmesinin gerekliliğine vurgu yapıldı.

Açılma tarihine kadar; vergi, SGK, yeniden yapılandırma, tedarikçi ödemeleri için 20 milyar TL’lik nakit hibe desteği beklendiği ifade edildi.

İlgili Haberler