Açlığı Bastırmak Sizin elinizde bu yiyecekler yenirse acıktırmıyor saatlerce tok tutuyor

Kilo vermek isteyen insanların bir çoğu açlığa dayanamadığını belirtiyor. Peki tok tutan yiyecekleri denediniz mi?

Açlığı Bastırmak Sizin elinizde bu yiyecekler yenirse acıktırmıyor saatlerce tok tutuyor
Yayınlanma Tarihi : 03 Mart 2021 16:45

Günümüzün en büyük sağlık problemlerinden birisi kuşkusuz kilo problemleridir. Hızla kilolu insan sayısı artarken hepsinin bir ortak problemi var.

Aç kalmaya dayanamıyorlar.

Peki aç kalmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün mü? Elbette mümkün. Hatta açlık sorununuzu bastıracak bu yiyecekler sadece kilo vermenizi sağlamıyor yeme bozukluğundan da kurtarıyor.

Saatlerce acıkmadan tok tutan bu besinleri mutlaka öğünlerinize eklemeye çalışın. Bir şeyi hatırlatmakta yarar var?

Unutmayın Hamurişiyle yapılan yiyecekler sürekli acıktırır. O yüzden ilk olarak kendinize söz verin ve hamurişinden uzak durun.

İşte Tok tutan  yiyecekler

1-Lor peyniri 
Lor peynir hem protein deposudur hem de neredeyse tuzsuzdur. Bu sayede tok kalmanızı sağlarken tuzlu diğer peynirlerin aksine gün boyu susamanızı engeller.

2-Yulaf ezmesi 
Yulaf ezmesinin posa içeriği çok yüksektir ve vücut tarafından yakılması uzun sürer. Yulaf ezmesi harika bir beta glukan kaynağıdır. Beta Glukan kan şekerini dengelemesinin yanında bağışıklık sistemini de güçlendirir.

3-Yumurta 
Tok tutan yiyecekler denince akla ilk olarak en kaliteli protein kaynağı olan yumurta gelir. Sahur için haşlanmış ya da poşe yumurta uygun bir seçim olabilir.

4-Protein içeren besinler 
Görünür yağlarından uzaklaştırılmış kırmızı et, beyaz et, süt, yoğurt, yumurta, peynir yüksek protein içerikleri ile uzun süre tok kalmanızı sağlar. Sahurda sofralarınızda mutlaka bu besinlere yer verin.

5-Baklagiller 
Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi baklagiller yüksek miktarda posa içermelerinin yanı sıra bitkisel protein açısından çok zengin kaynaklardır.

6-Salata ve sebze 
Yeşil sebzeler ve salatalar bol miktarda su içerdikleri için hem fazla kalori almadan kolayca doymanızı hem de posa içerikleri sayesinde uzun sürede sindirildikleri için tok kalmanızı sağlarlar.

7-Kuru yemiş 
Badem, ceviz gibi kuru yemişler sağlıklı yağ ve lif deposudur. Ara öğünlerinizde ve sahurda porsiyon kontrolü ile yiyeceğiniz tuzsuz badem, fındık, ceviz uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

8-Avakado 
Avokado güçlü bir doymamış yağ ve potasyum deposudur. Avokadoyu tek başına yiyebileceğiniz gibi yumurtayla bir araya getirebilir ya da salatalarınıza doğrayabilirsiniz.

9-Glisemik indeksi düşük besinler 
Bir besinin glisemik indeksinin düşük olması, sindirim sürecinin uzun olduğu anlamına gelir. Hızlı sindirilen besinlere göre kan şekerinin bir anda yükselip sonrasında hızlı düşüne sebep olur.

10-Süt-yoğurt-kefir 
Protein içeriklerinin yanında çok iyi kalsiyum ve D vitamini kaynağı olan süt, yoğurt ve kefir, uzun süre tok kalmanızı sağlayan besinler arasında ön sıralarda yer alır.

Bu yiyecekleri sizlerde arkadaşlarınızla paylaşıp onların öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Milliyet-Pembenar-ulusalpost

İlgili Haberler