• BIST 101.729
  • Altın 226,010
  • Dolar 5,3025
  • Euro 5,9989
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 7 °C

Ada Kent Üniversitesi öğretime başladı! Nasıl başladı?

Ada Kent Üniversitesi öğretime başladı! Nasıl başladı?
Noktamagazin.com yazarı Buğra Bulanık yazdı

Uzun zamandır, Kuzey Kıbrıs'ta açılması için büyük uğraş gerektiren Ada Kent Üniversitesi (Univercity Of City Island) Eğitim sekötüründe ulusal bir başarı kazanan Talip Emiroğlu'nun büyük bir azmi ve çabası sayesinde Gazimağusa'da öğretime başladı.

Ada Kent Üniversitesi, öğretime nasıl başladı?

Biliyorsunuz ki, Kuzey Kıbrıs'ta Türk vatandaşlarına sadece 30 gün seyehat vizesi verilmekte. Ada hayatında yaşam koşulları da bir hayli zor. Kuzey Kıbrıs'ta devlet dairesinde herhangi bir işiniz varsa eyvah eyvah! Sizi bekletir de bekletir, uğraştırır da uğraştırır! Ee Kuzey Kıbrıs'ta "HELLİM"in meşhur olduğu kadar, devlet dairelerinin çalışma gücü de meşhurdur.

Herhangi bir Türk vatandaşı, Kuzey Kıbrıs'ta bırakın Üniversite'yi "Bakkal"ı bile zor açıyor"

Uzun zamandır Kuzey Kıbrıs'ta özel üniversite açmak isteyen birçok kişi, YÖDAK'ın taleplerini karşılayamamış, olumlu sonuç  veya herhangi bir sonuç dahi alamamış. Çünkü YÖDAK, bu konuyu ince eleyip, sık dokuyor ve hatayayanlışa kesinlikle yer vermiyor! YÖDAK'ın talep ettiği herşeyi, eksiksiz  birşekilde yapmak zorundasınız. Sonraki süreçte ise bunun izni var, ön izni var, proje onayı var, var oğlu var... Neticede bakkal değil Üniversite açacaksınız,,,

adakent_talipemiroglu.jpg

Avrupa Koleji'nin sahibi Talip Emiroğlu, alanında uzman kadrosu ile Ada Kent Üniversitesi'ni Kuzey Kıbrıs'ta açmaya karar vermesinin ardından, kendisi ve ekibi için oldukça meşakkatli ve uzun bir mesai süresi başlamıştır.

Bu süreç içerisinde Talip Emiroğlu, haftada birkaç kez Kuzey Kıbrıs'a bazen günü birlik, bazen de yatılı olarak ayda en az 4 kez geliyor, YÖDAK'a elleriyle dosya götürüyor, başında bekliyor, YÖDAK'ın tüm taleplerini bizzat dikkate alarak hiçbir şekilde usanmadan, sadece Kuzey Kıbrıs'a kaliteli bir eğitim sunmak ve Kuzey Kıbrıs ekonomisine katkıda bulunmak adına yılmadan, eksiksiz birşekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Tabii bu süreç sadece YÖDAK ile de bitmiyor!

Tüm resmi yazışmalar ve dosya aşamaları, Fakülte ve Bölüm açılış dosyaları  vs. devam ederken, Üniversite'nin yer alacağı arazi araştırılıyor, inşaat firması bulunuyor, yüksek kalite standarları içerisinde en iyi mimarlar tarafından inşaat projesi çiziliyor, Gazimağusa'da iki ayrı kampüs hazırlanıyor, eğitimci kadrosu belirleniyor, gerekli ekipmanlar ayarlanıyor.

adakentuniversitesi.jpg

Ada Kent Üniversitesi'nde öğrencilere, en son teknoloji Fizyoterapi Mesleki Uygulama Laboratuvarı, Diyaliz Mesleki Uygulama Laboratuvarı, İlk ve Acil Yardım Mesleki Uygulama Laboratuvarı, Bilgisayar Laboratuvarı gibi birçok olanaklar sunuluyor.

adakentuniversitesi2.jpg

Kuzey Kıbrıs'ta tuğlayı bile zor temin ederken, son teknoloji labaratuvarlar için gerekli tüm ekipmanların birçoğu Ada'dan, kalan kısmı ise Türkiye'den getirtiliyor. Tüm bunlar devam ederken, başta Gazimağusa olmak üzere Kuzey Kıbrıs'ta birçok yerli vatandaşa da iş imkanı sağlanıyor. Ayrıca Talip Emiroğlu şehir dışının aksine, Ada Kent Üniversitesi'ni ve yurtlarını Gazimağusa'nın merkezine kuruyor... Nedeni ise; Öğrencilerin esnafla iç içe olması ve tüm ihtiyaçlarını, şehir esnafından karşılaması için. (Cümle kurarken bu olan ve bitenler çok kısa ve basit gelebilir! Ama tüm bu aşamalarda, fazlasıyla büyük bir iş gücü sarfedilirken kesinlikle iyi bir ekip gerekiyor.)

Bir yandan Ada Kent Üniversitesi'nin inşaat projesi devam ederken, diğer yandan da Talip Emiroğlu, gecesini gündüzüne katarak, İstanbul-Kuzey Kıbrıs arası mekik dokuyarak, YÖDAK'a gidip gelmeleri sürekli devam ediyor.

Ve birgün...

Ada Kent Üniversitesi için tüm izinler alınır...

Talip Emiroğlu, bu zorlu süreç sonrası YÖDAK'tan alması gereken tüm izinleri alıyor. YÖDAK'tan izinlerin alınmasının ardından 'Bakkalın bile zor açıldığı' Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'nde, kendisinin başkanı olduğu Avrupa Eğitim Grubu'nun 32 yıllık birikimini aktararak, Ada Kent Üniversitesi'ni hayata geçiriyor... Avrupa Eğitim Grubu, kazandığı birçok ulusal başarının ardından ULUSLARARASI büyük bir başarıya imza atıyor...

“Kıtaların Birleştiği Yerde, Kültürlerin ve Bilimlerin Birleştiği Üniversite”

Talip Emiroğlu, tüm bu savaşı kendisi için değil, "Geleceği yönetecek, öğrenciler yetiştirmek" adına, Türkiye'nin adına vermiştir.

İyi bir eğitimci ve iş adamı olan Talip Emiroğlu,  Ülkesine ve Milletine verdiği bu hizmetten ötürü "TEŞEKKÜR"ü fazlasıyla  hak ediyor..

talipemiroglu.jpg

Bu arada; Geçtiğimiz günlerde Ada Kent Üniversitesi, 2016-2017 Hazırlık Sınıfı Online 'Seviye Tespit' sınavını başarıyla gerçekleştirdi.

Not: "Nokta koyduysan bir kere, çevirmeyeceksin onu virgüle. Ne soru kalmalı, ne de tek bir soru işareti geriye."alıntı...

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim