Adana İl Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden ‘Pirana’ Açıklaması

Adana İl Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden ‘Pirana’ Açıklaması

Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin, Seyhan Baraj Gölü'nde yakalanan ve suya akvaryum meraklıları tarafından atıldığı tahmin edilen "pirana" cinsi balığın, hem sayısal azınlığı hem de düşük sıcaklıklarda yaşayamaması..

Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin, Seyhan Baraj Gölü'nde yakalanan ve suya akvaryum meraklıları tarafından atıldığı tahmin edilen "pirana" cinsi balığın, hem sayısal azınlığı hem de düşük sıcaklıklarda yaşayamaması nedeniyle popülasyon oluşturma riskinin bulunmadığı açıkladı.

Yakalanan "pirana" cinsi balığın, basında çıkan haberlerin ardından amatör olta balıkçısı Osman Demir'den alınarak Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Yetiştiricilik Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mahmut Yanar'a tür analizi yapması amacıyla teslim edildiğini belirten İl Müdürü Tekin, yapılan çalışmada, söz konusu yakalanan balığın Kırmızı Karınlı pirana (serrasalmus nattereri) olarak bilinen Güney Amerika kökenli tropik bir tür olduğunun belirlendiğini söyledi. Tekin, bu türün ülkemizde satışının yasak olduğuna dikkat çekerek, "Bu türün Seyhan Baraj Gölüne ne şekilde geldiği bilinmemekle beraber, akvaryum balıkları meraklısı tarafından bırakıldığı düşünülmektedir. Bu türün doğal yaşama alanı Amazon nehri olup, su sıcaklığının 15 derecenin altında olan sularda yaşama şansı bulunmamaktadır. Seyhan Baraj Gölünde kış aylarında su sıcaklığının 10 derecelere kadar düşmesi nedeniyle, bu türün kışı atlatıp, üremeleri ve popülasyon oluşturmaları hemen hemen imkansız bir ihtimal olarak görülmektedir. Diğer taraftan bu türün PH isteklerinin (6,5-7 gibi asitik su) düşük olması da diğer bir yaşamını sınırlayıcı bir faktördür. Ancak, bu türün Seyhan Baraj Gölünde yaşamasını imkansız kılan su sıcaklığı faktörüdür. Söz konusu yakalanan balığın 12-13 santim büyüklüğünde olması da gölde büyük olasılıkla henüz kış atlatmadığını göstermektedir. Sonuç olarak, yakalanan pirananın hem sayısal azlığı hem de düşük sıcaklıklarda yaşayamaması nedeniyle Seyhan Baraj Gölünde popülasyon oluşturması imkansız bulunmaktadır" açıklamasında bulundu.


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.