• BIST 99.128
  • Altın 221,147
  • Dolar 5,3557
  • Euro 6,0854
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 13 °C

Adıyaman Ulu Camii’nde Restorasyon Uzadı

Adıyaman Ulu Camii’nde Restorasyon Uzadı
Adıyaman merkez Ulu Camii'nde 2015 yılı Eylül ayından itibaren başlatılan restorasyon çalışmaları için müteahhit firma ek süre istedi.

Adıyaman merkez Ulu Camii'nde 2015 yılı Eylül ayından itibaren başlatılan restorasyon çalışmaları için müteahhit firma ek süre istedi.

Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından müteahhit firmaya ihale edilen Ulu Cami restorasyon çalışmaları, planlanan 270 iş gününde tamamlanamadı. Proje kapsamında aslına uygun olarak restore edilen Ulu Cami, ön görülmeyen durumlardan dolayı restorasyon çalışmaları uzadı. Adıyaman Ulu Cami'nde duvarlar, pencereler, korkuluklar, tavan, taban ve bahçesi aslına uygun hale getirilerek yeniden ibadete açılacak.

Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürü Müslüm Tüysüz, ön görülmeyen durulardan dolayı süre uzatımına gidildiğini belirterek, "Restorasyon projesi uygulamalarında belirli gün veriyoruz. Adıyaman Ulu Cami bölgedeki en önemli iki eserimizden birisidir. Batı duvarında büyük bir çatlar ortaya çıktı. Bunun altından su kanallarının geçtiği ortaya çıktı. Onlarla ilgili her aşamada, esere zarar vermemek için Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan izin alma durumuna geldik. Eserin restorasyonunda 300 günlük süre artışına gidildi. Nisan ayından itibaren 300 ek gün verildi. İlgili yüklenici firma 300 günün öncesinde biteceğini söyledi.İnşallah sene sonundan önce bitirmek amacındayız. Adıyaman için en güzelini yapacağız" dedi.

1506-1515 tarihleri arasında Dulkadiroğulları döneminde yapıldığı fakat daha sonra yıkıldığı belirtilen Ulu Cami'nin, 1863 tarihinde yaptırıldığını bildiren bir kitabe, minare kaidesinin doğuya bakan üst yüzeyinde bulunuyor.

Caminin doğu, batı ve kuzey olmak üzere üç kapısı bulunurken, özellikle Kuzey kapısının üzerinde çeşitli şekiller ve kitabe bulunuyor.

Kitabede, 1863 yılındaki yenilenmede 30-40 yıl sonra caminin 1902 yılında Mehmet Feyzi adlı bir kişi tarafından onarıldığı belirtiliyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim