Adli Tıp Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar, Maaşları Ne Kadar?

Günümüz de çok araştırılan bir meslek olan adli tıp uzmanı nedir, ne iş yapar, maaşları ne kadar? Oldukça sık sorulan bir konu olmaktadır.

Adli Tıp Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar, Maaşları Ne Kadar?
Yayınlanma Tarihi : 26 Temmuz 2021 02:45

Adli tıp uzmanı nedir, ne iş yapar, maaşları ne kadardır sizlere makalemde bunlardan bahsetmek isterim.

Adli Tıp Uzmanı Nedir?

Adli tıp uzmanı; yardı bölümlerine tıbbi konularında kanıt sunar ve bilirkişi hizmeti veren kişiye denilir. Genellikle de suçun işlendiği yerde toplanan delil ve kanıtlar ve bunun gibi şeylerin tıbbi teknikler kullanarak analiz yapan kişilerdir. Bütün bu analizler de yargı da kullanılmaktadır. Çok bilimsel yöntemler kullanılarak hukuki problemlerin çözülmesinde adli tıp uzmanlarının çok önemli bir yeri olmaktadır. Bundan dolayı bulunan bütün delil ve kanıtlar rahatlıkla bulunmaktadır.

Adli Tıp Uzmanı Nasıl Olunur?

Adli tıp uzmanı olmak için bazı koşulların olması gerekir. Bunlar ise;

v  Üniversitelerin 6 senelik Tıp Lisans eğitimi almaları,

v  Tıp eğitimini başarı ile bitirmeleri,

v  Tıpta uzmanlık sınavına girmeleri,

v  Bu sınavı kazandıktan sonra adli tıp uzmanı olma hakkı kazanırlar.

Adli Tıp Uzmanı Ne İş Yapar ve  Görevleri Nelerdir?

Adli tıp uzmanı ne iş yapar? Genellikle çeşitli suç işlenilen yerlerde olay yeri incelemesi yapmaktadırlar. Ayrıca olay yerinde ya da olay da olan kişilerin; kıl, kan, doku ve idrar ve bunun gibi örnekleri almakla sorumludurlar. Bu deliller toplanıp farklı testler uygulanır. Ayrıca adli tıp uzmanları otopsi uygulamasında yaparlar. Adli tıp uzmanların yaptığı diğer işler arasında DNA analizini de yapmalarıdır. Babalık testlerinde yaparlar. Bütün bu işlemlerinin hepsini çok büyük bir titizlikle yaparlar.

Adli Tıp Uzmanı Maaşları Ne Kadardır?

Adli tıp uzmanı maaşları; maaşlar yaptıkları görev yerine göre değişiklik göstermektedir. Adli tıp uzmanlığa yeni başlayan kişiler ise dört bin Türk lirası ile başlarlar. Sorumlulukları ve görevleri değiştikçe maaşları da ona göre değişmektedir. Ortalama deneyimli bir adli tıp uzmanı dokuz bin Türk lirası maaş almaktadır. Çok tecrübeli ve çok başarılı ise adli tıp uzmanı maaşları on yedi bin Türk lirasına kadar çıkmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.