Afyonkarahisar’daki Besiciler Ucuz Karkas Dana Eti Satışının Hayvancılığı Bitireceğini Öne Sürdü

Afyonkarahisar’daki Besiciler Ucuz Karkas Dana Eti Satışının Hayvancılığı Bitireceğini Öne Sürdü

Afyonkarahisar'daki besiciler, yüksek et fiyatları ile mücadele konusunda devletin müdahale kararı alarak Et ve Süt Kurumu aracılığı ile kasaplara ucuz...

Afyonkarahisar'daki besiciler, yüksek et fiyatları ile mücadele konusunda devletin müdahale kararı alarak Et ve Süt Kurumu aracılığı ile kasaplara ucuz karkas dana eti satışına başlanmasının uzun süreli fayda sağlamayacağı, hayvancılığı bitireceği görüşünü savundu.

Devlet, ette yükselen fiyatlara karşı bir kez daha müdahale yöntemini kullandı. Et ve Süt Kurumu (ESK) yemek sanayisine kilogramı 20.50 lira+KDV, kasaplara 22.50 lira+KDV'li fiyattan karkas dana eti satışına başlandı. Ette KDV oranı yüzde 8 olarak uygulanıyor. Kasaplar, kurumdan satın aldıkları karkas etleri, kıymada kilogramı 32 lira ve kuşbaşıda kilogramı 34 liradan satışa sunacak. Karar, etin önemli bir bölümünün satıldığı marketleri kapsamayacak.

Haberin duyulması üzerine Türkiye'de et piyasasında belirleyici bir rol oynayan Afyonkarahisar'daki besiciler kararı olumlu karşılamazken, üreticiler alınan kararın hayvancılığa darbe vuracağını öne sürdü. Hayvanların satmak için merkeze bağlı Çayıbağ beldesindeki Afyonkarahisar Canlı Hayvan Pazarına gelen besiciler, karar ile ilgili İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulundu.

Yıllardır besicilik yapan Süleyman Uğur, 22.50 lira+KDV et satılamayacağını söyleyerek, "Satılırsa Türkiye'de hayvancılık batar. Yemin çuvalı 55 TL. Bu işte parayı aracılar kazanıyor, 35 senedir hayvancılık yapıyorum, daha doğru dürüst sosyal güvencemiz bile yok. O zaman biz hayvancılığı bırakalım bize iş bulsunlar. O şekilde et varsa, bulabiliyorlarsa biz hayvancılığı bırakalım. Hayvanın canlı kilogram fiyatı geçtiğimiz kurbanda 13-14 TL'ye satılıyordu. Şimdi baskül yok Peygamber pazarlığı ile satılıyor" dedi.

"Aracıları ortadan çıkarmak lazım"

Hayvan pazarındaki büyükbaş hayvanlarını görücüye çıkaran ve alıcı bekleyen besicilerden Şeref Kaynar, yem başta olmak üzere hayvan giderlerinin çok pahalı olduğunu ifade ederek, hayvanın canlısının kilogram fiyatının 13 TL'den alıcı bulduğunu aktardı. Kaynar, "Aradaki farkı aracılar kazanıyor, aracıları ortadan çıkarmak lazım" dedi.

Bir başka besici Osman Kaynar ise vatandaşın 22.50 lira+KDV fiyatından et yemesinin mümkün olmadığını aktararak, "Burada 30 TL adam kaça satacak? 25 TL karkas zaten, 22 TL'ye nasıl yiyecek? Bir çuval yeme 55 TL. Canlının kilosu 14-15 TL" ifadesini kullandı.

Ulaş Yıldırım isimli besici de tıpkı diğer besiciler gibi ESK'nin kararının uzun süreli olmayacağı görüşünde olduğunu belirterek, "Vatandaş 22 TL'den et yiyemez. Bu piyasa böyle olduktan sonra yiyemez. Bu işte aracılar, büyükler kazanıyor. Yem fiyatlarını düşürmeleri lazım böyle besicilik böyle kazanma olmaz" şeklinde konuştu.

Öte yandan, pazarda büyük baş hayvanlarının satışının 3 bin TL'den başlayarak kilogramına göre artarak devam ettiği öğrenildi.

Afyonkarahisar’daki Besiciler Ucuz Karkas Dana Eti Satışının Hayvancılığı Bitireceğini Öne Sürdü

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.