Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Yok Edilir?

Ağız kokusu, ağız temizliği yeterince yapılmadığı zamanlarda mahcup edici bir durumdur. Kişiyi ve çevresini de olumsuz etkiler ve rahatsızlık hissi verir. Ancak bazen ağız hijyeni sağlansa bile ağız kokusu şikâyeti devam etmektedir.

Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Yok Edilir?
Yayınlanma Tarihi : 09 Aralık 2020 21:49

Bunun altında yatan sebepler araştırılmalı, ona göre çözüm üretilmelidir.

Peki, ağız kokusu neden kaynaklanır?

Sabah uyanınca hissedilen ağız kokusu bedensel olarak normaldir. Akşam yenilen yemekler diş arasında kaldığında, sabaha kadar ağız içinde bakteri oluşturur. Buda uyanınca koku hissedilmesine sebep olmaktadır.

Bu koku geçici olmakla beraber, dişler fırçalandıktan sonra temiz olacak ve kokuyu yok edecektir.

Bazen de kişi kendi ağzının koktuğunu düşünür. Bu gibi durumlar diş ve diş eti hastalıklarının sinyalleri olabilir. Ağız kokusu hissedildiğinde hemen bir diş hekimine başvurulmalıdır.

Ağız kokusu çoğunlukla diş bakımının yeterince yapılmamasından kaynaklanır. Ama bazen başka rahatsızlıklarında habercisi olabilir. Yenilen yemek türleri ve sağlıksız beslenme ağız kokusunu tetikleyen olgulardır.

Yemek sonrası dişlerin arasında kalan yemek artıkları diş ve diş etinde bakteri oluşturup nefesin kokmasına neden olur. Ağız gargaraları, sık sık diş fırçalamak buna çözüm olabilir.

Tüm bunlara rağmen geçmeyen ağız kokusu, diş eti problemlerinden kaynaklanabilir. Diş eti hemen tedavi edilmezse, diş kaybına ve çene kemiğine tahribat verebilir.

Ağız Kokusunun Diğer Sebepleri Nelerdir?

  • Diş çürükleri
  • Ağız içi yaralar(iltihap)
  • Midede ve Bağırsakta oluşan düğüm noktası
  • Bademcikler şişmesi
  • Kötü alışkanlıklar (sigara, alkol)
  • Uzun süre yemek yememek
  • Şeker hastalıkları
  •  Böbrek hastalığı

Eğer diş bakımı ile çözülemeyen ağız kokusu probleminiz varsa, altında yatan başka sebepler vardır. Mutlaka bir doktora gidip detaylı muayene olunmalı. Doktorun verdiği tedavi ile kokudan kurtulmak mümkündür.

Ağız kokusu bir hastalık sayılmaz ancak çoğu zaman bir hastalığın işareti olarak kabul edilir. Bu nedenle ihmal edilmemelidir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız kokusunun sebebi sadece ağız içi ile alakalıysa, diş hekimi tedavi edecek ve tavsiyelerde bulunacaktır. Ağız gargaraları, diş ipleri tedavide kullanılır. Ama en önemli şey düzenli ve etkili diş fırçalamaktır. Her yemekten sonra en az iki dakika derinlemesine diş fırçalanırsa ağız kokusu zamanla azalacaktır.

Bol su içmek de önemlidir. Su içtikçe ağız içindeki tükürük bezleri yenilenip bakterileri yok edecektir. Buda kokuyu azaltmada yardımcı olur. Çürük diş veya diş eti hastalıkları probleminden kaynaklanıyorsa diş çekilir ya da diş eti hekimin kararı ile tedavi edilir.

Bu arada bir tutam yenilen maydanoz ağız kokusunun geçmesini sağlamaktadır. Veya içilen bir bardak limonlu su.. 

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz