Ağzınız açık uyuyorsanız uyurken bu tehlikeyi görmezden gelmeyin altında yatan neden çok başka çıktı

Uyurken dikkat etmeniz gereken önemli bir uyarı var! Eğer sizde bu tehlikeyi görmezden gelmek istemiyorsanız dikkat etmenizde fayda vardır! Bir çok kişi bugüne kadar dikkat etmemiştir. Peki o tehlike nedir?

Ağzınız açık uyuyorsanız uyurken bu tehlikeyi görmezden gelmeyin altında yatan neden çok başka çıktı
Yayınlanma Tarihi : 23 Mart 2021 12:00

Burun tıkanıklığı ülkemizde çok ciddiye alınan bir rahatsızlık değil ancak kalp büyümesine sebep olacak kadar ciddi sonuçlar doğurabilir. Burun tıkanıklığı yaşayan kişiler nasılsa ağzımdan nefes alabiliyorum diyerek doktora gitmekten ve tedavi yönteminden olabildiğince kaçarlar.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Eren Taştan, burun tıkanıklığının yol açabileceği sağlık sorunları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kalbi Yoruyor

Burun tıkanıklığı her ne kadar ciddiye alınma da ilerleyen süreçte kalp rahatsızlıklarına sebep olabiliyor. Burundan nefes alamayan kişiler özellikle geceleri ağızları açık biçimde uyuyor bu da uyku kalitesini düşürüyor. Açık ağızla uyumak; horlama, sık uyanma ve sabah dinlenmemiş bir vücutla uyanmamıza sebep oluyor.

Bu durum zamanla yaşam kalitemizi derinden etkiliyor. Kronikleşen uyku problemleri ve bunun getirdiği yorgunluk yaşantımızı temelden etkiliyor. Gün içerisinde sürekli uykusuz ve yorgun olan bireyler konsantrasyon sorunu yaşıyor. Yaşam kalitenizi yükseltmek ve daha iyi bir uyku için bu duruma mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmalı ve tedavi sürecine geçmelisiniz.

Beraberinde Horlama ve Geniz Akıntısı Getiriyor
Burun tıkanıklığı zamanla horlama sorununu ortaya çıkarırken sadece bununla sınırlı da kalmıyor. İlerleyen süreçte geniz akıntısını da getiriyor. Alerjik bünyeye sahip olanların sıklıkla karşılaştığı burun eti ödemi de nefes alamamada önemli bir yere sahip. Burun tıkanıklığının tek sebebi burunda bulunan konkaların halk dilinde burun etinin büyümesi değil elbette. Kemik veya kıkırdak eğriliğiniz varsa ya da daha önce burnunuzda çatlak ya da kırık oluştu ve kendi kendine kaynadıysa burundan nefes almada sorun yaşanabiliyor.

Tedavisi de cerrahi yöntemle mümkün

Kronik sinüzit sebebiyle nefes sorunu yaşayanlara medikal tedaviyle çözüm bulunabiliyor ancak yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden kaynaklı bir nefes sorunu yaşıyorsanız cerrahi yöntem yani ameliyat şart. Tabi sinüzit de sıklıkla tekrarlıyor ve yaşam kalitenizi derinden etkiliyorsa yine cerrahi yönteme başvuruluyor.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.